Kosmosda jismlarning nisbiy joylashishi. “Kosmosda jismlarning nisbiy joylashishi” mavzusida matematikadan dars ishlanmasi (1-sinf)

Bo'limlar: boshlang'ich maktab

Dars maqsadlari:

  • Relyefda harakat qilish, bir ob'ektning boshqasiga nisbatan joylashishini aniqlash qobiliyatini rivojlantirish.
  • Turli geometrik shakllarni chizishni o'rganing.
  • Bolalarning ijodiy qobiliyatlarini rivojlantirish.

Darsning borishi

I. Uy vazifasini tekshirish:

  1. Qiya chiziq chizing, shu to‘g‘rida yotuvchi B va C nuqtalarni, chiziqda yotmaydigan A va D nuqtalarni belgilang.
  2. Yopiq va ochiq egri chiziqlarni chizish.
  3. - Bo'ri quyonni ta'qib qilmoqda.

Bo'ri uzun quloqni tuta olmasligi uchun devorni to'ldiring:

II. Yangi material ustida ishlash:

Bolalarning ob'ektning chapda, o'ngda, tepasida, pastda, orqasida, ostida, oldida, orasida, ichida, tashqarisida joylashganligi haqidagi fikrlarini bilib oling:

1) - Vertolyotda sayohat qilib, biz ajoyib ko'lni ko'rdik.

Plakatlar namoyishi:

Unda bor ichki hudud - bu ko'lning o'zi, chegara - bu qirg'oq va ko'lning tutashgan joyi, tashqi chegara - qirg'oq.
- Biz vertolyotdan 1 va 2-sumkalarni tashladik, ular qayerga tushishdi - suvgami yoki quruqlikkami?

2) - Sinf xonamizning derazalari qaysi tomonda? Eshikmi?
3) - Idishning ichida va tashqarisida nima bor?
4) - Men sinfning markazida turibman. Mening chap tomonimda (o'ngda, oldinda) nima bor?
5) Qo'shiqni o'rganish:

Doira bo'ylab harakat:

Men esa o‘tloqdaman, men esa o‘tloqdaman,
Men o'tloqda yurgan edim. (2p.)

Raqsga tushayotganda o'ng qo'lingizni ko'taring:

O'ng tutqich, o'ng tutqich,
Men yozgan
U ko‘tardi, ko‘tardi.

"Alvido" hajviy harakati:

Chap qo'l bilan, chap qo'l bilan,
Do‘stimga qo‘l siltab qo‘yaman
Do‘stimga qo‘l siltab qo‘yaman.

III. O'rganilgan materialni birlashtirish.

№1-rasmga qarang

Uyni to'ldiring va uni xohlaganingizcha ranglang.
- Uyning o'ng tomoniga Rojdestvo daraxti, chap tomoniga qayin chizing.

№ 2-rasmga qarang.

Bola uchta qizil, sariq va yashil kublardan figura yasadi. Kublarni shunday ranglangki, qizil kub yashil kubdan balandroq, sariq kub esa yashil kubning o'ng tomonida bo'lsin.

IV. Kengashda ishlash.

Doskada rasm chizish:

Chapdagi rasmda quyonning uyi, o'ngda esa kuchukchaning uyi. Quyon kuchukchaga o'tishi kerak, shunda har bir qayin o'ng tomonida, har bir archa esa chap tomonda bo'ladi.
- Keling, quyonning yo'lini chizamiz:

V. Jismoniy tarbiya daqiqasi.

"Oyna" motor mashqi.

Bolalar o'z joylarida turishadi va kattalar ko'rsatadigan harakatlarni bajaradilar, ularni aniq nusxalashadi. O'qituvchi o'quvchilar qaraydigan oyna rolini o'ynaydi. Ular qilishlari kerak:

  • joyida muzlash;
  • o'ngga, chapga buriling;
  • oyoq barmoqlari ustida turing;
  • ko'zlaringizni yopiq holda oyoq barmoqlari ustida turing;
  • oyoq barmoqlari ustida turing va ko'zingizni yuming;
  • go‘yo biror narsaga rozi bo‘lgandek bosh irg‘adi;
  • turing, chap va o'ng qo'lingizni barmoqlaringiz bilan navbat bilan boshingizdan yuqoriga ko'taring;
  • turing, chap yoki o'ng qo'lingiz bilan bo'yningizdan quchoqlang.

VI. O'rganilgan materialni takrorlash:

1) - Komik she'rni tinglang:

Filya va Mulya ikkita aqlli it.
Ular bir-biridan uzoqda yashaydilar.
Va ajralish holatini o'zgartirish uchun,
Ular masofani o'lchashga qaror qilishdi.
Ammo ular muammoni o'zlari hal qila olmaydilar!
Ular Length itini yordamga chaqirishdi.
Ular maslahat so'rashdi: "Biz nima qilishimiz kerak?"
Uzunlik jilmayib, esnadi, chayqaldi
Va u uyma-uy yura boshladi.
Keyin u ularning orasiga cho'zildi ...
Filya va Mulya hayrat bilan qarashadi,
Va ular javob berishga intilishadi.
Uzunlik u erda yotdi, uyatdan nafas olmadi,
Qayg'u tufayli u o'rnidan turolmaydi va turolmaydi.
U o'lchov birliklarini bilmas edi
Va u o'zini hisoblay olmadi.

Uzunlik birliklarini bilasizmi? Yana takrorlaylik...

2) - nuqtalar yordamida rasm chizish:

3) - ikkita kesishuvchi chiziqni chizish.
4) - ochiq egri chiziq chizish. Nuqtalarni qizil qalam bilan belgilang IN Va BILAN, uning ustida yotadi va yashil - ochko TO Va N, egri chiziqda yotmaslik.
5) - Gugurtdan chiqish:

VII. Uy vazifasi:

Gugurt naqshini o'ylab toping va uni daftaringizga chizing.

  • xonaning yuqori chap burchagidagi qandil;
  • stolda bir piyola meva;
  • cho'chqaning chap oyog'idagi qizil paypoq;
  • cho'chqaning o'ng oyog'ida yashil paypoq;
  • stol ostidagi plastinka;
  • stolning chap tomonidagi pichoq;
  • stolning o'ng tomonidagi shakarlamalar;
  • stol oldida qoshiq.

Vazifani to'g'ri bajarish uchun S. Marshakning "Mushukning uyi" kitobini o'qing.

Vizual geometriya.

bo'sh joy."

Dars maqsadlari:

Shaxsiy natijalar:

Meta-mavzu natijalari

Mavzu natijalari:

:

Hujjat tarkibini ko'rish
"Mavzu bo'yicha dars xulosasi: "Harakat yo'nalishi. Kosmosdagi jismlarning nisbiy holati".

Vizual geometriya.

Mavzu: "Harakat yo'nalishi. Ob'ektlarning nisbiy joylashishi

bo'sh joy."

Dars maqsadlari:

Relyefda harakat qilish, bir ob'ektning boshqasiga nisbatan joylashishini aniqlash qobiliyatini rivojlantirish.

Turli xil geometrik shakllarni chizishni o'rganing.

Segmentlarni harflar bilan belgilash, ularni o'lchash va segment uzunligini to'g'ri yozishni o'rganing.

Bolalar ijodiyotini va mantiqiy fikrlashni rivojlantirish.

Shaxsiy natijalar:

Ijodkorlikni ko'rsatish;

Yangi o'quv vazifasini hal qilish usullariga kognitiv qiziqishni ko'rsatish;

Boshqa odamlar bilan hamkorlik qilishga va do'stona munosabatda bo'lishga tayyorlikni ko'rsating;

Meta-mavzu natijalari

Mavzu natijalari :

Geometrik shakllarni (chiziqlar, nuqtalarni) taniydi, nomlaydi, tasvirlaydi;

Haqiqiy ob'ektlarni geometrik shakllar modellari bilan bog'lash.

Normativ universal ta'lim faoliyati :

O'quv topshirig'ini qabul qilish va uni o'qituvchi va sinfdoshlar bilan hamkorlikda hal qilishga qaratilgan tadbirlarda faol ishtirok etish;

Harakatning usuli va natijasini farqlash;

Faoliyat jarayoni va natijalarini kuzatib boring.

Kognitiv universal ta'lim faoliyati:

Belgili va ramziy vositalardan foydalaning;

Muhim va muhim bo'lmagan xususiyatlarni ajratib ko'rsatadigan ob'ektlar tahlilini o'tkazish;

Sintezni qismlardan bir butun hosil qilish kabi amalga oshiring.

Kommunikativ universal ta'lim faoliyati :

Nutqda fikr va harakatlaringizni ifoda eting;

Sherikingizga tushunarli bo'lgan bayonotlarni tuzing;

Savol bermoq.

Darsning borishi

I. Sinfni tashkil etish.

II. Faoliyat uchun o'z taqdirini o'zi belgilash. O'quv vazifasini belgilash.

Qadimgi ertakda shunday deyilgan: “O‘ngga borsang, otingdan ayrilasan; Chapga borsang, o‘zing halok bo‘lasan, to‘g‘ri borsang, baxtingni topasan”.

Sayohatchi o'lmaslik uchun nimani bilishi kerak? (Haydash yo'nalishlari).

Darsimizning mavzusini taxmin qiling. (Biz harakat yo'nalishlarini takrorlaymiz).

Samolyotda harakat yo'nalishini ko'rsatishni ham o'rganamiz; Keling, ob'ektlarning nisbiy joylashuvi haqida gapiraylik va segmentlar qanday belgilanishini, ularni qanday o'lchashni va uzunligini yozishni eslaylik.

III. Bilimlarni yangilash:

1. Suhbat ( interfaol doskadan foydalanish).

Nima uchun zamonaviy odamlar harakat yo'nalishlarini bilishlari kerak? (Sayohat, qurilish, kosmik tadqiqotlar, transport va boshqalar)

Harakat yo'nalishini ko'rsatish amalda qayerda zarur bo'ladi? (Sxemalar, xaritalar, chizmalar va boshqalar)

2. “Yo‘nalishni ko‘rsatish41” o‘yini. (Bolalarning ob'ektning chapda, o'ngda, yuqorida, pastda, orqasida, ostida, oldida, o'rtasida, ichida, tashqarisida joylashganligi haqidagi amalda mavjud g'oyalarini bilib oling.)

Doskaga 4 nafar talaba chaqiriladi.

Men buyruqlarni nomlayman va siz ularni bajarasiz.

O'ng qo'lingizni ko'taring. Agar “O'ng!” buyrug'i eshitilsa, qaysi tomonga burilasiz? (O'ng qo'l tomon).

Chap qo'l bilan bir xil.

Diqqat! Chapga! To'g'ri!

Bir qadam oldinga! Ikki qadam orqaga!

Menga tepani ko'rsat. Pastki.

Sizning o'ngingizda kim? Talabaning ismini ayting.

Chap tarafingizda kim bor?

Sizning orangizda kim turadi?

O'rtada turing ...

Turing...

Oldinda turing ...

Qo'llarni ushlab turing.

Boshqa talabani taklif qiling.

Doira ichida turing. Tashqarida turing.

2 Barcha talabalar guruhi uchun shunga o'xshash o'yin.

O'ng qo'lingizni, chap qo'lingizni ko'taring.

O'ngga, chapga, orqaga buriling.

Sinf xonamizning derazalari qaysi tomonda? Eshikmi?

Bir qadam orqaga, ikki qadam oldinga.

IV. Yangi bilim va ishlarni bajarish usullarini olish.

1. Muammoli muammoning bayoni.

Ekranda(Har bir bolaning stolida xuddi shunday choyshablar bor).

Oldingizda bir varaq bor. Bu holatda yo'nalishlarni qanday aniqlash mumkin?

2. Interfaol doska yordamida masalani amaliy yechish.

O'qituvchi yo'l-yo'riq beradi, bolalar esa o'rtaga kelib, odatiy belgilar bilan ko'rsatmalarga imzo chekadilar. (P - o'ng, L - chap, V - yuqori, N - pastki, PV - yuqori o'ng burchak va boshqalar)

Ushbu bilim amaliyotda qayerda qo'llaniladi?

(Ufq tomonlarini belgilashda, turli xaritalar va rejalarni tuzishda).

M/M TIZIMINI O'CHIRING.

V. Jismoniy ta'lim-tarbiya.

VI. Olingan bilimlarni mustahkamlash.

1. Daftardagi amaliy ish.

1) Vazifa № 1(35-bet)

№1-rasmga qarang

Uyni tugating.
- Uyning o'ng tomoniga Rojdestvo daraxti, chap tomoniga qayin chizing.

2. Juftlikda ishlash.

Endi siz juftlikda ishlaysiz. Hamma narsa amalga oshishi uchun qanday qoidalarga amal qilish kerak?

- Ish...

Bolalar (xorda):

- Sherigingizni tinglang ...

Diqqat bilan!

- Gapiring...

Navbat bilan!

- Sherigingizga muomala qiling...

Hurmat bilan!

Muammoni hal qilish.

Vazifa № 2(35-bet).

Chizilgan rasmga qarang.


Bola uchta qizil, sariq va yashil kublardan figura yasadi. Kublarni shunday ranglangki, qizil kub yashil kubdan balandroq, sariq kub esa yashil kubning o'ng tomonida joylashgan.

Taqriz. Namunadan o'z-o'zini tekshirish.


Vazifa № 3

Yechim shunga o'xshash.


3. Mustaqil ish.

No4 va 5-sonli masalalarni o'z-o'zini tekshirish bilan yechish.

VII. O'tilgan narsalarni takrorlash.

1. Suhbat.

Segment nima? (Ikkala tomondan nuqtalar bilan chegaralangan to'g'ri chiziqning bir qismi).

Segment uzunligi qanday o'lchanadi? (Sm.da).

Segmentning uchlari qanday belgilanadi? (Lotin harflari bilan).

Segment uzunligini o'lchash uchun qanday asbob ishlatiladi? (Hukmdor bilan).

2. Daftarda ishlash.

1) 6-sonli masala yechimi. Birgalikda bir talaba doskada turadi.

2) 7-sonli masala yechimi. O'z-o'zini sinab ko'rish orqali buni o'zingiz qiling. (Yashirin taxtada qaror qabul qiladi

VIII. Reflektiv-baholash bosqichi.

1. "To'g'ri - noto'g'ri" signal kartalari yordamida o'yin.

Dars davomida biz harakat yo'nalishlarini takrorladik.

O'ng tomoningizda derazalar mavjud.

Yuqorida shift bor. Oldinda shkaflar mavjud.

Sinfdan chiqish uchun siz chap tomonga o'tishingiz kerak.

Sinfda biz to'g'ri chiziq uzunligini o'lchadik.

Uzunlik santimetr bilan o'lchanadi.

Menga dars yoqdi.

2. O'z-o'zini hurmat qilish.

Dars davomida kayfiyatingiz qanday edi? Svetofor bilan ko'rsatish.

1-sinf uchun matematika dars rejasi

Mavzu. Jismlarning fazodagi nisbiy holati (chapda, o'ngda, ustida, yuqorida, yonida, ostida, ichida).

Maqsad : boshqa ob'ektga nisbatan berilgan ob'ektga nisbatan ob'ektlarning fazoviy joylashishini aniqlashni o'rganish; chap, o‘ng, yuqorida, yonida, ostida, ichida tushunchalarini o‘zlashtirishni o‘rganish; tasavvurni, ko'rgazmali fikrlashning birlamchi qobiliyatini, grafik qobiliyatlarini, hissiy-irodaviy muhitni rivojlantirish; matematikaga muhabbat, qat'iyat va topshiriqlarni bajarishda qat'iyatlilikni tarbiyalash.

Uskunalar : terish kanvasi, didaktik materialni sanash, “Svetofor” tarqatma material, geometrik tarqatma.

Darslar davomida

    Org. moment.

    O'quv faoliyati uchun motivatsiya.

Bu yerda ekanligingizdan xursandman, do‘stlar.

Va menimcha, biz bejiz uchrashmaganmiz.

Bugun qaror qabul qilishni o'rganamiz

Tadqiqot, solishtirish va asoslash,

Matematikaning siri qayta ochiladi.

Bugun sinfda biz o'qituvchini va bir-birimizni diqqat bilan tinglaymiz, kuzatamiz, eslab qolishga va tushunishga harakat qilamiz.

Darsimizning shiori: "Bilsang gapir, bilmasang tingla".

    TO talabalar bilimini nazorat qilish, tuzatish va mustahkamlash.

I . Og'zaki so'rov.

    "Ob'ektlarni sanash" o'yini.

Ob'ektlar matn terish tuvalida ko'rsatiladi.

Elementlar sonini hisoblang.

Har bir elementning seriya raqamini bering.

Agar siz ikkita elementni almashtirsangiz, elementlarning umumiy soni o'zgaradimi? (Yo'q.) Va ularning seriya raqamlari? (Ular o'zgaradi.)

* Geometrik materiallar bilan ishlash.

Oldingizda 2 ta uchburchak, 2 kvadrat, 2 ta doira qo'ying.

Shakllarni shunday joylashtiringki, doiralar o'ng tomonda joylashgan

kvadratlar va uchburchaklarning chap tomonida.

Naqsh shakllarini hisoblang.

Jismoniy tarbiya daqiqa

III . Yangi materialni o'rganish.

    Yangi materialni o'rganishga tayyorgarlik.

    Diqqatni sozlash.

Ayting-chi, agar ba'zi shakllarning boshqalarga nisbatan o'rni ko'rsatilmagan bo'lsa, naqshdagi geometrik shakllarni to'g'ri joylashtira olasizmi?

Chap, o'ng, ustida, yuqorida, pastda, yonida va hokazo so'zlar ob'ektlarning bir-biriga nisbatan o'rnini tasvirlashda yordam beradi. Ularning yordami bilan siz ob'ektlarni ko'rmasangiz ham, kosmosda qanday joylashganligini tasavvur qilishingiz mumkin.

2. Dars mavzusi va maqsadini ayting.

Bugun darsda chap, o'ng, oldinda, orqada, ustida, yuqorida, yonida, ostida, ichkarida so'zlar yordamida jismlarning fazoda joylashishiga to'g'ri tavsif berishni o'rganamiz.

    Yangi materialni tushuntirish.

* “Svetofor” tarqatma materiallar bilan ishlash.

1-topshiriq (7-bet)

Keling, Piyodalar o'tish joyi matematika mamlakatiga kiraylik.

Bunda bizga svetofor yordam beradi.

Svetoforning qanday ko'zlari bor? Ular nima haqida gaplashmoqda?

Har bir svetofor rangi qanday tartibni beradi?

*Rasmdagi vaziyatni tahlil qilish. Kosmosdagi jismlarning joylashishini aniqlash.

2-topshiriq (7-bet).

*Mushukchaga qanday maslahat berasiz?

*Syujet chizmasi asosida tavsif loyihasini tuzish.

1-topshiriq (8-bet).

Bu qahramonlar qaysi ertakdan?

Oldinda, orqada, yonidagi so'zlardan foydalanib, sholg'omni qanday tartibda tortib olishlarini ayting.

On, over so‘zlari yordamida kim haqida gap tuza olasiz?

IY . Talabalarning bilimlarini mustahkamlash va umumlashtirish

    Xattotlik lahzasi.

Naqshni davom ettiring va keyin o'ng tomonga qaragan bayroqlarni ranglang.

2. "Chap - o'ng" o'yini.

Men hayvonlar va gullarni nomlayman. Men gulga nom berganimda, o'ng qo'lingizni ko'taring; hayvonning nomini eshitsangiz, chap qo'lingizni ko'taring.

* Geometrik material bilan ishlash.

BILAN

Shaklning joylashishi shunga o'xshash.

C - ko'k

K - qizil

Z - yashil

F - sariq

Qizil doira qayerda joylashgan? Yashil kvadrat? Moviy uchburchakmi?

Men figuraning joylashishini tasvirlab beraman va siz bu qanday raqam ekanligini aytishingiz kerak.

* "Sizning sinfingiz" o'yini.

Chap tarafingizda kim o'tiradi? Oldindami?

Boshingizning tepasida nima bor?

Portfelingiz ichida nima bor?

Yoningizda o'tirgan sinfdoshingizni ismi nima?

Y. Dars xulosasi.

Ular sinfda nima haqida gaplashdilar?

Qaysi svetoforda yo'lni kesib o'tish mumkin?

Qaysi so'zlar jismlarning fazodagi o'rnini bildiradi?

(Chap, o'ng, yonida, oldida va boshqalar)

Matematika. 1 sinf. Va semestr
darsni rivojlantirish

OB'YEKTLARNING BELGILARI VA XUSUSIYATLARI. KO'P. GEOMETRIK SHAKLAR. 1-10 NATURAL SONLAR VA 0 RAQAM

Maqsad: bolalarni matematika mavzusi bilan tanishtirish; yaqinroq, keyingi, chap, o'ng, past, yuqorida, chap, o'ng, orasida, ostida, yuqorida, ustida, oldida, orqasida, yonida so'zlardan foydalanib, ob'ektlarning tekislikda va kosmosda joylashishi haqidagi g'oyani birlashtiring. . Diqqatni rivojlantirish; matematikani o'rganishga qiziqishni rivojlantirish.

II. SUHBATNI OCHISH

Bugun birinchi matematik darsingiz. Bu qiziqarli va muhim fan. Aytishlaricha, matematika fanlar malikasi, aql uchun gimnastika.

"Matematika" deb nomlangan darslik sizga matematikani o'rganishga yordam beradi.

III. YANGI MATERIAL KIRISH

Darslikni olib, unga qarang. Bu kitob sizning birinchi matematika darsligingizdir. Albatta, siz u bilan do'st bo'lasiz.

Qanday boshlanadi? Avvalo, siz qopqoqni ko'rasiz. Bu kitobning yuzi (yoki kiyimi), uni boshqa kitoblardan tashqi ko'rinishidan ajratib turadigan narsa.

Matematika darsligi muqovasida nima deyilgan?

Undagi dizayn sizga yoqdimi?

Kim siz bilan matematika mamlakatiga sayohat qiladi?

Qancha hayvonlar borligini hisoblang?

Qopqoqni ag'daring va siz uni sahifalarga bog'laydigan qog'oz varag'ini ko'rasiz - chivinli. Yakuniy qog'ozlar - ikkita.

Birinchi chivinli bargda nima ko'rsatilgan?

Bu matematika shaharchasi. Nega uni shunday chaqirishdi?

Ikkinchi bargda nima ko'rsatilgan? Bu chizmalar bizga nimani aytadi?

Quyidagi sahifalarni ko'rib chiqing - sarlavha sahifasi va uning orqa tomoni. Nimani bilib oldingiz?

Darslikning uchinchi sahifasida o‘quvchiga murojaat berilgan.

Ular sizga nima tilaydilar?

Belgilar nimani anglatadi?

Kim chizilgan? Qancha hayvonlar borligini hisoblang?

Vazifa 2

Kokerel nima qiladi?

U kimni ko'rmoqchi?

Qancha hayvonlar?

Xo'roz durbin orqali kimni ko'rdi?

Kimni ko'rmadingiz?

Vazifa 3

Nimani ko'ryapsiz?

Bu qayerda sodir bo'ladi?

Sirk arenasida kim chiqish qiladi?

Rasmni quyidagi so'zlar yordamida tasvirlab bering: ichida, ustida, ostida, yuqorida, pastda, oldinda, orqasida, chapda, o'ngda, orasida, orqasida.

Vazifa 4

Daftarda ishlash. Naqsh bo'yicha tayoqchalar bilan yozish.

IV. O'RGAN MATERIAL QURILISH

Doskaning chap tomonida qanday elementlar bor? Qaysi biri o'ngda?

Avval mushukchalarni, keyin esa kuchukchalarni hisoblang.

O'qituvchi uchta qator qo'ziqorinni chiqaradi.

Har bir qatorda nechta qo'ziqorin bor?

Yuqori qatorda nechta qo'ziqorin bor?

Pastki qismida qancha?

Yuqoridan uchinchi qatorda nechta qo'ziqorin bor?

Qayiqdagi hayvonlarni eslang. "Kecha" - ko'zingizni yuming. (O'qituvchi 1-rasmni olib tashlaydi.) "Kun" - ko'zingizni oching. Hayvon g'oyib bo'ldimi?

Bolalarda uchta doira bor - yashil, sariq, qizil va ikkita kvadrat - ko'k, to'q sariq.

Ish o'qituvchining diktanti bilan bajariladi.

Doiralarni shunday joylashtiringki, qizil doira tepada, sariq doira esa qizil va yashil orasida bo'ladi. Sariq doiraning o'ng tomoniga ko'k kvadratni va chapga to'q sariq kvadratni qo'ying.

Bir gul chiqdi.

Doiralar qanday joylashtirilganiga qarang.

Yuqorida rang? markazda? Pastda?

Bu uchta rangni bir vaqtning o'zida qayerda ko'rish mumkin? (Svetoforda)

Qizil rang nimani anglatadi? sariq? yashil?

O'ng qo'lingizni, chap qo'lingizni ko'taring. Stolga chap tizzangiz bilan, o'ngga teging. Turing va o'ngga, chapga buriling.

Sizning o'ng yoki chap tomoningizda kim o'tiradi?

O'qituvchi Pinokkioni stolga qo'yadi. O'ng oyog'iga kub, chap oyog'iga to'p qo'yiladi.

Pinokkioning o'ng tomonida nima joylashgan? Nima - chapga?

V. DARS NATIJASI. REFLEKSIYA

Bolalar, keling, darsda qanday vazifalarni bajarganimizni eslaylik?

Biz hisobladikmi? Biz o'ynadikmi? Siz chizdingizmi?

Dars sizga yoqdimi? Keyin yana matematika mamlakatida ko'rishguncha.


Matematika, 1-sinf,

Boshlang'ich maktab o'qituvchisi Bulanova Tatyana Egorovna

"Ob'ektlarni solishtirish va hisoblash" bo'limi.

Dars 3. "Ob'ektlarni joylashtirish"

Maqsad sozlamalari:

Mavzu: o'qituvchi bilan birgalikdagi mashg'ulotlarda ob'ektlarning joylashishini kuzatish, tahlil qilish va so'zlar yordamida tasvirlashni o'rganing: yuqoridan pastda, yuqorida pastda, yuqoridan pastda, chapdan o'ngda, chapdan o'ngda, yonida, yaqinida, o'rtada , ostida, da, yuqorida, oldinda, orqasida, orasida, yaqin-uzoq, yaqinroq-uzoq, old-orqada.

Metamavzu:

tartibga soluvchi- o'qituvchi bilan birgalikdagi faoliyatda o'quv vazifasini qabul qilishni o'rganish (dars mavzusini o'qish va muhokama qilish orqali); o'qituvchi rahbarligida amaliy va aqliy shaklda (darslik, ishchi daftar, doskadagi topshiriqlarni bajarishda) o'quv faoliyatini amalga oshirish; dars oxirida darsdagi ishingizdan qoniqish/noroziligingizni qayd etish (og'zaki);

tarbiyaviy- darslikning axborot materiali (navigatsiya tizimi orqali: darsning boshlanishi, yangi materialning tushuntirishi, daftarga to'ldirish namunasi) bo'ylab harakatlanish; o'qituvchi bilan birgalikda kerakli ma'lumotlarni qidirish (darslik bilan ishlashda - matn, rasm); o'qituvchi rahbarligida topshiriqlarni bajarishda ob'ektlarni taqqoslash va tahlil qilish;

kommunikativ- oddiy nutq vositalaridan foydalanish; o'qituvchi bilan dialogga, munozaraga kirishish; o'qituvchining savollariga javob bering.

Shaxsiy : o'quvchining yangi ijtimoiy rolining mohiyatini tushunish, maktab hayotining me'yorlari va qoidalarini qabul qilish, matematika darslari uchun mas'uliyatni o'z zimmasiga olish (har kuni darsga tayyorgarlik ko'rish), darslik va ish kitobiga g'amxo'rlik qilish; “Matematika” faniga ijobiy munosabat bildirish, uning ahamiyatini tushunish.

Darslar davomida

Tashkiliy vaqt. Dars mavzusi xabari.

Og'zaki mashqlar va amaliy ishlar.

1) 10 ichida sanash. Ob'ektlarni o'lchamiga ko'ra solishtirish.

O'qituvchi javonga bitta hayvon o'yinchog'ini qo'yadi: quyon, jirafa, maymun, fil, tulki (jami 5). Talaba o'zicha o'ylaydi.

    Hammasi bo'lib nechta o'yinchoq bor? (Jami 5 ta o'yinchoq.)

Keyin o'qituvchi talabaga boshqa o'yinchoq (ayiq) qo'yishni so'raydi.

    Qancha o'yinchoq bor? (Hozir 6 ta o'yinchoq bor.)

    Bu hayvonlarning qaysi biri eng baland? eng semizmi? eng kichigi? Va hokazo.

    1. Kosmosda jismlarning joylashishi.

"Kecha-kunduz" o'yini.

    Jirafaning chap tomonidagi o'yinchoqqa nom bering; filning o'ng tomonida.

    Maymun va tulki orasida kim turadi? Bu qatorning chap tomonida kim birinchi? Kim oxirgi?

    Amaliy ish. "Geometrik loto"

    Oldingizda ish stolingizga sariq doira, tepada qizil va pastki qismida yashil doira qo'ying. Nima bo'ldi? (Svetofor.)

    Chap qo'lingizda uchburchak va o'ng qo'lingizda kvadrat oling. Menga ko'rsating.

    Stol ustida, stol ostida, boshingiz tepasida, oldida, orqasida, chapda, o'ngda nima ko'rayotganingizni ayting.

Jismoniy tarbiya daqiqa.

Bizning kichkina ayiq cho'zildi,

Bir marta egildi, ikki marta egildi.

U panjalarini yon tomonlarga yoydi,

Ko'rinib turibdiki, men hech qanday asal topmadim.

Darslik asosida ishlang. betdagi vazifalarni bajarish. 8-9 darslik.

    Pdagi rasmga ko'ra. 8, mushukchalar tasvirlangan joyda, o'quvchi o'qituvchi rahbarligida "yuqoridagi", "yuqorida", "chapda", "o'ngda", "orqada", "yuqorida", "yuqorida" so'zlari yordamida qisqa hikoya tuzadi. pastda”. Birinchi sinf o'quvchisi uchun vazifani engillashtirish uchun o'qituvchi talabaga etakchi savollarni berishi mumkin: "Kresloning chap tomonidagi xonada nima joylashgan? uning o'ng tomonidami? stul ustidami? stul ostida? Oq mushukchaning chap tomonidagi stulda kim o'tiradi? O'ng tomonda kim? Stol ostida kim o'ynaydi? Stolda nima bor? Parda ortida kim yashiringan edi? Kim derazada uxlaydi? Uning o'ng tomonida nima bor? Kitoblar qayerda? Tokchaga kim chiqdi? Va hokazo.

    Ikkinchi vazifa p. 8 pozitsiyalarning nisbiyligini aniqlashtirishga qaratilgan o'ngda Va chap. Bu erda birinchi sinf o'quvchisi ikkala rasmda ham ayiq bolasi ko'k to'pni o'ng panjasida va qizil to'pni chap panjasida ushlab turganiga e'tibor berishi kerak. Shuning uchun, har bir rasmda nisbatan ayiqcha Teddi ko'k to'p uning o'ng tomonida va qizil to'p uning chap tomonida bo'ladi. Biroq, munosabatda o'quvchiga chapdagi rasmda ko'k to'p ayiqchaning chap tomonida, qizil esa o'ng tomonda joylashgan. Va aksincha, ayiq bolasi bizga orqa o'girganda, ko'k to'p ayiq bolasining o'ng tomonida, qizil to'p esa uning chap tomonida bo'ladi.

    Ob'ektlarning nisbiy joylashuvi haqidagi g'oyalarni birlashtirish."Bremen shahar musiqachilari" va "Sholg'om" ertaklari uchun rasmlarga qarab, o'quvchi rasmlar ostida ko'rsatilgan so'zlar yordamida qisqa hikoya tuzadi. Siz bu ishni shunday qilishingiz mumkin. O'qituvchi gapni boshlaydi, talaba esa uni tugatadi. Masalan, birinchi rasmga asoslanib, siz quyidagi boshlovchili jumlalarni yaratishingiz mumkin: "Tepasida ...", "Pastda ...", "Itning tepasida ...", "Mushuk ostida.." .”.

    Takrorlash. Shakl, rang, o'lcham bo'yicha taqqoslash.

    Ilova. Ob'ektlarning nisbiy holati bo'yicha topshiriqni bajarish (stol ustida). Vaqtingiz bo'lsa, olingan tasvirni o'zgartirish uchun qo'shimcha ishlarni bajarish foydalidir. Misol uchun, o'qituvchi talabaga rasmni olma daraxti uyning chap tomonida yoki uning orqasida turishi uchun o'zgartirishni so'raydi. Siz talabani xuddi shu narsalar bilan o'z rasmini yaratishga taklif qilishingiz va keyin nima ekanligini tushuntirishingiz mumkin. Ijodkorlikka berilib ketgan talaba o'zining haqiqiy o'xshashlik tuyg'usini yo'qotmasligini va o'z ijodining estetik ahamiyatini xolisona baholashini ta'minlash muhimdir.

Jismoniy tarbiya daqiqa.

Ertalab gander panjalarida turdi,

Zaryad qilishga tayyor.

Chapga, o'ngga burildi,

Squatni muammosiz qildim,

Men tumshug'im bilan paxmoqni tozaladim

Va stolingizga shoshiling - chayqalish.

Daftarda ishlash. Birinchi vazifani bajarish (xoch naqshlari) uni yangi material bilan bog'lash orqali biroz murakkablashishi mumkin. Buning uchun o'qituvchi birinchi navbatda faqat uchta xochni ketma-ket chizishni taklif qiladi. Keyin o'rtada xoch joylashgan qutini ko'k rang bilan aylantiring, uning chap tomonidagi xochni sariq qutiga, o'ng tomonida esa qizil qutiga qo'ying.

Dars xulosasi.

    Bugun darsda nima qiziqarli bo'ldi?

    Qaysi so'zlar bizga ob'ektni topishga yordam beradi?

    Daftaringizga nimani chizdingiz?

Mashq qilish. Ilovadagi raqamlardan qanday rasm yasaganingizni uyda ayting.

Shunga o'xshash maqolalar

  • Filogenez jarayonida rang idrokining shakllanishi Ilmiy muharrirdan

    Rang psixologiyasi nisbatan yosh fandir. U tashqi ko'rinishi uchun shveytsariyalik shifokor Maks Lusherga qarzdor. O'tgan asrning 40-yillarida u insonning turli xil narsalarni sub'ektiv idroklariga asoslangan maxsus testni ishlab chiqdi ...

  • Psixologiya bo'yicha vaziyat testlari

    Hozirgi kunda siz Internetda minglab psixologik testlarni topishingiz mumkin, ammo ularning natijalari ko'pincha umidsizlikka uchraydi: noto'g'ri yoki juda umumiy. Siz shunchaki matndan sizga yoqadigan so'zlarni qidirasiz - va ular yozilganga o'xshaydi ...

  • Shaxsiy ijodkorlikni rivojlantirish uchun identifikatsiya va shart-sharoitlar

    2 ta tasodifiy so'z Har qanday kitob yoki lug'atni oling. Tasodifiy 2 ta soʻzni tanlang: istalgan sahifani oching va qaramasdan barmogʻingizni yoʻnaltiring. Endi bu ikki so'z o'rtasida umumiy narsani topishga harakat qiling, ularni solishtiring, solishtiring ...

  • Inson shaxsining rivojlanish jarayoni

    Jamiyatda shaxsning rivojlanishi shaxsning ijtimoiy guruhga rejalashtirilgan infuziyasi va moslashuviga asoslanadi. Individual shaxsning shakllanishi murakkab rivojlanish hodisasi hisoblanib, bir necha rejalashtirilgan bosqichlardan iborat.Ijtimoiy...

  • Hayotning ma'nosi nima: ong va ong psixologiyasi Ongni o'zgartiring va erkin nafas oling

    Bu ajoyib murabbiy Mark Chernovning samimiy maqolasi. Ishonchimiz komilki, bu boshqacha fikrlashni boshlash uchun katta turtki. Esingizda bo'lsin, siz qanday o'ylaysiz!

  • Notre Dame sobori yoki Notre Dame de Parij

    Notr-Dam de Parij (Notr-Dam sobori) dunyodagi barcha binolarning eng buyuklaridan biri, hatto eng kattasi ham. Eyfel minorasi bilan bir qatorda u Fransiyaning eng qimmatli xazinasi hisoblanadi.Ma’badga uchta eshik olib kiradi, bezatilgan...