Оросын уран зохиол таны бодлоор ёс суртахууны ямар сургамжтай вэ? 19-р зууны Оросын уран зохиолын ёс суртахууны сургамжууд Оросын уран зохиолын ёс суртахууны сургаал.

Кичева Н.А., дээд зэрэглэлийн багш

МАОУ "135-р дунд сургууль", Пермь

ЧИГЛҮҮЛЭХ ХИЧЭЭЛ

НИЙТЛЭГ ХЭСЭГ

Зүйл

Уран зохиол, сэтгүүл зүй

5-р анги

Хичээлийн сэдэв:

Хичээлийн төрөл:

Хичээлийн төрөл:

Оросын сонгодог уран зохиолын бүтээлүүдийн жишээг ашиглан амьдралын ёс суртахууны сургамж.

Мэдлэгийг системчлэх хичээл (ерөнхий арга зүйн чиг баримжаа)

Сонины хичээл

Зорилтууд:

Үйл ажиллагаа : Хүүхдэд олж авсан мэдлэгийг зохион байгуулахад сургах, тодорхой зүйлээс ерөнхий болон эсрэгээр шилжих чадварыг хөгжүүлэх, шинэ мэдлэг бүрийг харж сурах, судалж буй сэдвийн хүрээнд сурсан үйлдлийн арга барилыг давтах;"Бэлдсэн бүтээгдэхүүн" -ийг бий болгох - урлагийн бүтээлийн сургамжийн талаархи мэдлэг дээр суурилсан сонины төрөл.

Агуулга: ерөнхийлж сурах, сэдвийн цаашдын хөгжлийн талаархи онолын таамаглалыг бий болгох чадварыг хөгжүүлэх, ерөнхий хичээлийн бүтцээс шинэ мэдлэгийг олж харах, түүнийг аль хэдийн олж авсан туршлагатай холбох, дараагийн суралцахад ач холбогдол өгөх.

Даалгаврууд

Боловсролын

1. Оросын сонгодог уран зохиолын бүтээлүүдийн жишээг ашиглан амьдралын ёс суртахууны сургамжийг тодорхойл.Энтони Погорельскийн “Хар тахиа буюу газар доорх оршин суугчид”, Л.Толстойн “Кавказын хоригдол”, В.Короленкогийн “Муу нийгэмд”, В.Астафьевын “Васюткино нуур” зэрэг зохиолууд.2. Текстийн утгыг унших ажил. 3.Орчин үеийн сонины төрлүүд дээр ажиллах:тэмдэглэл, мэдээлэл, ярилцлага, захидал, эссэ.

Хөгжлийн

1. Хичээлийг системчилсэн үйл ажиллагааны горимоор явуулах. 2. Анхаарлыг хөгжүүлэх. 3. УУД хэлбэр (хувийн, зохицуулалт, танин мэдэхүйн): - үзэл бодлоо илэрхийлэх, батлах чадварыг хөгжүүлэх; - дүн шинжилгээ хийх, харьцуулах, нэгтгэх чадварыг хөгжүүлэх; - шинэ мэдлэгийг ашиглах чадварыг хөгжүүлэх; - оюутнуудын бүтээлч, ярианы чадварыг хөгжүүлэх; - аль хэдийн мэдэгдэж байгаа зүйл, субьектив туршлага дээрээ найдах чадварыг хөгжүүлэх.

Боловсролын

1. Уран зохиолыг сонирхох, хүндэтгэх, үгэнд суурилсан үнэт зүйлд суурилсан хандлагыг төлөвшүүлэх. 2. Удирдлагын харилцааны ур чадварыг хөгжүүлэх - дэмжлэг, сонирхол, хүндэтгэл, хамтын ажиллагааны таатай уур амьсгалыг бий болгох.

Нөөц ба тоног төхөөрөмж:

    Коровина В.Я. 5-р анги. Сурах бичиг Ерөнхий боловсролын хувьд institutions with adj. электрон тутамд тээвэрлэгч. 2 цагт Москва: Боловсрол, 2014 он

    Мультимедиа проектор

    Диктофон

    Видео камер

    Сурагчдын ширээн дээр хэвлэсэн материал

    А-4, А-3 хуудас

    Тэмдэглэлийн дэвтэр, үзэг

Төлөвлөсөн боловсролын үр дүн

Хувийн: 1)
өөр хүнтэй харилцах харилцаа, түүний үзэл бодол, ертөнцийг үзэх үзэл; бусад хүмүүстэй яриа хэлэлцээ хийх, харилцан ойлголцолд хүрэх хүсэл, чадвар; 2) хувийн сонголт дээр үндэслэн ёс суртахууны асуудлыг шийдвэрлэх, ёс суртахууны мэдрэмж, ёс суртахууны зан үйлийг төлөвшүүлэх, өөрийн үйлдэлд ухамсартай, хариуцлагатай хандлагыг бий болгох ёс суртахууны ухамсар, чадварыг хөгжүүлэх; 3) харилцааны харилцааны чадварыг бүрдүүлэх,
боловсролын болон бүтээлч үйл ажиллагааны явцад үе тэнгийнхэнтэйгээ хамтран ажиллах; 4) уран сайхны өв, гоо зүйн шинж чанартай бүтээлч үйл ажиллагааг хөгжүүлэх замаар гоо зүйн ухамсарыг хөгжүүлэх.

Мета сэдэв: 1) суралцах зорилгоо бие даан тодорхойлох, танин мэдэхүйн үйл ажиллагааны шинэ зорилтуудыг тодорхойлох, боловсруулах чадвар;
2) зорилгодоо хүрэх арга замыг бие даан төлөвлөх чадвар;
3) өөрийн үйлдлээ төлөвлөсөн үр дүнтэй уялдуулах, үр дүнд хүрэх явцад өөрийн үйл ажиллагааг хянах чадвар; 4) сургалтын даалгаврыг зөв гүйцэтгэсэн эсэх, түүнийг шийдвэрлэх өөрийн чадварыг үнэлэх чадвар; 5) өөрийгөө хянах, өөрийгөө үнэлэх, шийдвэр гаргах, танин мэдэхүйн үйл ажиллагааны үндэслэлтэй сонголт хийх үндсийг эзэмших;
6) үзэл баримтлалыг тодорхойлох, ерөнхий дүгнэлтийг бий болгох, аналоги тогтоох, шалтгаан-үр дагаврын холбоо тогтоох, логик үндэслэлийг бий болгох, дүгнэлт гаргах чадвар; 7) семантик унших; 8) багш, үе тэнгийнхэнтэйгээ боловсролын хамтын ажиллагаа, хамтарсан үйл ажиллагааг зохион байгуулах чадвар; бие даан болон бүлэгт ажиллах: нийтлэг шийдлийг олох, байр суурийг зохицуулах, ашиг сонирхлыг харгалзан үзэх үндсэн дээр зөрчилдөөнийг шийдвэрлэх; үзэл бодлоо илэрхийлэх, маргах, хамгаалах;
9) харилцааны даалгаврын дагуу аман арга хэрэгслийг ухамсартайгаар ашиглах, мэдрэмж, бодол санаа, хэрэгцээгээ илэрхийлэх чадвар; үйл ажиллагаагаа төлөвлөх, зохицуулах; аман болон бичгийн хэлийг эзэмшсэн байх; монолог контекст яриа; 10) мэдээлэл, харилцаа холбооны технологийг ашиглах чиглэлээр ур чадварыг бүрдүүлэх, хөгжүүлэх.

Сэдэв: 1) уран зохиолын бүтээлд дүн шинжилгээ хийх чадвар: утга зохиолын бүтээлийн ёс суртахууны эмгэгийг тодорхойлох; түүний баатруудыг тодорхойлох, нэг буюу хэд хэдэн бүтээлийн баатруудыг харьцуулах; 2) уран зохиолын бүтээлд дүн шинжилгээ хийхдээ анхан шатны утга зохиолын нэр томъёог эзэмшсэн байх; 3) Оросын уран зохиол, соёлын оюун санааны болон ёс суртахууны үнэт зүйлстэй танилцах, тэдгээрийг бусад ард түмний оюун санааны болон ёс суртахууны үнэт зүйлстэй харьцуулах; 4) уран зохиолын бүтээлд хандах хандлага, тэдгээрийн үнэлгээ; 5) зохиогчийн байр суурь, түүнд хандах хандлагыг ойлгох; 6) утга зохиолын болон ерөнхий соёлын сэдвээр бүтээлч бүтээл бичих.

ХИЧЭЭЛИЙН ЗОХИОН БАЙГУУЛЛАГЫН БҮТЭЦ

1-р шат. Өөрийгөө тодорхойлох.

Зорилтот: текстийн гол санаа (семантик унших) ба хичээлийн сэдвийг тодорхойлох.

Хувийн: боловсролын үйл ажиллагааны явцад үе тэнгийнхэнтэйгээ харилцах, хамтран ажиллах харилцааны чадварыг бий болгох.

Мета сэдэв: семантик унших; сургалтын даалгаврыг зөв гүйцэтгэсэн эсэх, түүнийг шийдвэрлэх өөрийн чадварыг үнэлэх чадвар.

Сэдэв: зохиогчийн байр суурь, түүнд хандах хандлагыг ойлгох.

Багшийн үйл ажиллагаа

Энд текст байна. Уншиж, текстийн гол санааг тодорхойл (эхлээд текстийг чангаар уншиж, дараа нь хүн бүр "өөртөө" уншина.

Өнөөдөр хичээл дээр бид энэ үзэл баримтлалтай ажиллах болно. Хичээлийн сэдвийг томъёолохыг хичээ.

Хичээлийн сэдвийг дэвтэртээ бичээрэй.

"Ёс суртахуун" гэж юу вэ?

Оюутны үйл ажиллагаа

Өнөөдөр манай нийгмийн хамгийн чухал асуудлын нэг бол оюун санааны сэргэлт юм. Уран зохиолын хичээл бол ёс суртахуун, сайн сайхан, гоо сайхны хичээл юм. Сүнслэг байдал нь оюун санааны, ёс суртахууны болон оюуны ашиг сонирхлыг материаллаг зүйлээс давамгайлахаас бүрддэг сэтгэлийн өмч юм. Уран зохиолын хичээл бол үнэхээр “ёс суртахууны ухаарлын сургамж” юм. Сонгодог уран зохиолын бүтээлүүд нь ард түмний итгэл, ёс суртахууны хүч чадал, эх орноо хайрлах хайр, гүн гүнзгий хүнлэг чанарыг алдаршуулдаг.Судалсан бүтээл бүрийн сэдэв нь хүн, түүний амьдрал, янз бүрийн нөхцөл байдалд зан байдал юм. Пушкин, Лермонтов, Гоголь, Грибоедов, Толстой, Достоевскийн тухай бидэнд өгүүлсэн үйл явдлууд хичнээн хол байсан ч тэдний бүтээлүүд дээр гаргасан ёс суртахууны асуудлууд бидний үймээн самуун, хүнд хэцүү цаг үед сэдэвтэй сонсогдож байна. Аз жаргал, золгүй явдал, үнэнч байдал ба урвалт, үүрэг хариуцлага ба карьерын мэдрэмж, үнэн ба худал, баатарлаг байдал ба хулчгар байдал, хүн ба нийгэм, хайр ба нөхөрлөл - эдгээр болон бусад олон ёс суртахууны асуудлууд мөнхийн тул бидний зүрх сэтгэлийг хөдөлгөдөг.(слайдын дугаар 1) .

Текстийн гол санаа : ажилладагУран зохиол бол ёс суртахуун, сайн сайхан, гоо үзэсгэлэн, оюун санааны сургамж юм(слайдын дугаар 2)

Сурагчид хичээлийн сэдвийг томьёолж дэвтэртээ бичнэ.

Хичээлийн сэдэв:Оросын сонгодог уран зохиолын бүтээлүүдийн жишээг ашиглан амьдралын ёс суртахууны сургамж (слайдын дугаар 2)

Ёс суртахууны хэм хэмжээ, ёс суртахууны шаардлагад нийцсэн нийгэм дэх зан үйлийн хэм хэмжээ; Эдгээр нь хүнийг чиглүүлдэг сүнслэг чанарууд юм.

2-р шат. Мэдлэгийг шинэчлэх, бичлэг хийхэд бэрхшээлтэй.

Зорилтот: Хичээлийн зорилгыг илэрхийлэхийн тулд судалсан зарим бүтээлийн талаархи мэдээллийг нэгтгэх.

Шатны төлөвлөсөн боловсролын үр дүн

Хувийн: урлагийн өвийг хөгжүүлэх замаар гоо зүйн ухамсарыг хөгжүүлэх.

Мета сэдэв: үзэл баримтлалыг тодорхойлох, ерөнхий дүгнэлт гаргах, аналоги тогтоох, шалтгаан-үр дагаврын холбоо тогтоох, логик үндэслэлийг бий болгох, дүгнэлт гаргах чадвар; багш, үе тэнгийнхэнтэйгээ боловсролын хамтын ажиллагаа, хамтарсан үйл ажиллагааг зохион байгуулах чадвар; үзэл бодлоо илэрхийлэх, маргах, хамгаалах.

Сэдэв: уран зохиолын бүтээлд дүн шинжилгээ хийх чадвар: утга зохиолын бүтээлийн ёс суртахууны эмгэгийг тодорхойлох; түүний баатруудыг тодорхойлох, нэг буюу хэд хэдэн баатруудыг харьцуулах; Оросын уран зохиол, соёлын оюун санааны болон ёс суртахууны үнэт зүйлстэй танилцах; Уран зохиолын бүтээлд хандах хандлагыг тодорхойлох, тэдгээрийн үнэлгээ.

Багшийн үйл ажиллагаа

5-р ангид сурч байсан бүтээлүүдээ санаж, нэрлэ, тэднээс бид сайн сайхан, шударга ёс болон бусад эерэг чанаруудыг сурч болно.

Таны нэрлэсэн бүтээлд Антони Погорельскийн “Хар тахиа буюу газар доорхи оршин суугчид”, Л.Толстойн “Кавказын хоригдол”, В.Короленкогийн “Муу нийгэмд”, В.Астафьевын “Васюткино нуур” зэрэг бүтээлүүд багтсан. Өнөөдөр бид эдгээр бүтээлүүдтэй ажиллах болно.

Жилин, Костилин нарыг дүрсэл.

Түүхийн утга учир юу вэ?-Зохиолч юуг буруушааж байна вэ?

Антони Погорельскийн "Хар тахиа буюу газар доорх оршин суугчид" бүтээлийг эргэн санацгаая. Хаан түүнд олсны үр өгсний дараа Алешагийн зан чанар хэрхэн өөрчлөгдсөн бэ?

Үлгэрийг уншсаны дараа ямар дүгнэлт хийж болох вэ?

Түүх рүүгээ буцаж орцгооёВ. Короленко "Муу нийгэмд." Шоронгийн хүүхдүүдтэй уулзсаны дараа Васягийн зан чанар, амьдралд хандах хандлага өөрчлөгдсөн үү?

Та Васюткагаас юу сурсан бэ?

Оюутны үйл ажиллагаа

Оюутнууд бүтээлүүдийг нэрлэнэ.

Жилин: эелдэг (ээжийнхээ тухай бодож, түүнийг өрөвддөг) өөртөө найдаж, зугтахыг боддог идэвхтэй хүн тосгонд суурьшиж чадсан, шаргуу хөдөлмөрч, зүгээр сууж чаддаггүй, эзэн нь хүн бүрт, тэр байтугай дайснууд болох Татаруудад тусалдаг, бусад хүмүүст сонирхолтой, өгөөмөр, хүүхдүүдэд хайртай.

Костилин: сул дорой, өөртөө найддаггүй, ээжээсээ тусламж хүсдэг, урвах чадвартай, доголон, зүрх сэтгэл нь унасан, бусад хүмүүсийг хүлээн зөвшөөрдөггүй(слайдын дугаар 3)

Л.Толстойн түүхэнд ард түмэн, үндэстэн хоорондын найрамдлын үзэл санаа шингэсэн байдаг. Түүхийг уншаад бид найзууд байх, найз нөхдөө хайрлах, бусдын төлөө амьдрах ямар сайхан байдгийг ойлгосон. Жилин түүнээс ах, цусаар танихгүй байсан ч бяцхан Дина үүнийг ойлгосон.Л.Н.Толстой бидэнд зовлон бэрхшээлээ бусдын нуруун дээр үүрүүлэхгүйгээр ямар ч орчинд амьдрах, ямар ч нөхцөлд амьдрах чадварыг заадаг. Лев Николаевич Толстой бидний дотор сайхан мэдрэмж, шударга ёс, гоо үзэсгэлэнг хүсдэг. Зохиолч ард түмний хоорондын дайсагнал, дайны утгагүй байдлыг буруушааж байна.

    Тэр айсандаа багш руу дөхөж очоод юу хэлэхээ мэдэхгүй амаа ангайж, асуусан зүйлээ зогсолтгүй хэлэв. Хэдэн долоо хоногийн турш багш нар Алёшаг хангалттай магтаж чадсангүй. Ямар ч тохиолдолд тэрээр бүх хичээлийг төгс мэддэг, нэг хэлээс нөгөө хэл рүү орчуулсан бүх орчуулгууд нь алдаагүй байсан тул түүний ер бусын амжилтанд тэд гайхаж чадахгүй байв. Тэрээр маш их сэтгэж, бусад хөвгүүдийн өмнө өөрийгөө гайхшруулж, өөрийгөө тэднээс хамаагүй илүү, ухаалаг гэж төсөөлж эхлэв. Үүний үр дүнд Алёшагийн зан чанар бүрэн доройтсон: эелдэг, эелдэг, даруухан хүүгээс тэрээр бардам, дуулгаваргүй болжээ. Алёша аймшигтай дэггүй хүн болжээ. Өөрт оногдсон хичээлээ давтах шаардлагагүй тул бусад хүүхдүүд хичээлдээ бэлдэж байх хооронд тоглоом шоглоом хийдэг байсан бөгөөд энэ нь хий хоосон байдал нь түүний зан чанарыг улам бүр гутааж байв. Дараа нь эелдэг, даруухан хүүхэд байхад нь бүгд түүнийг хайрладаг байсан бөгөөд хэрэв тэр шийтгэгдэх юм бол хүн бүр түүнийг өрөвдөж, энэ нь түүнд тайтгарал болсон юм. Харин одоо түүнийг хэн ч тоосонгүй: бүгд түүн рүү жигшиж, нэг ч үг хэлсэнгүй." Хуудас 139

Энэ ном бидэнд гол зүйлийг сануулж байна: бид бүгдээрээ цэвэр ариун, эрхэмсэг сэтгэлтэй, гэхдээ бид сайн сайхныг дотроо төлөвшүүлэх ёстой. Талархаж, хариуцлагатай байж, бусдын хайр, хүндэтгэлийг хүлээх чадвартай байхын тулд энэ бүхэн хүчин чармайлт шаарддаг. Тэгэхгүй бол өөр арга байхгүй бөгөөд асуудал биднийг төдийгүй бидний хайртай, бидэнд итгэдэг хүмүүст ч аюул учруулж болзошгүй юм. Жинхэнэ Гайхамшиг ганцхан удаа тохиолдох бөгөөд чи түүнд зохистой байх ёстой...

Амьдрал дахь ёс суртахууны сургамж

    Та маш их зүйлийг мэддэг, чаддаг байсан ч өөрийгөө бусдаас дээгүүр тавьж чадахгүй.

    Бид даруу зан, хөдөлмөрч, ажилсаг, үүрэг хариуцлагаа ухамсарлах, үнэнч шударга, хүнийг хүндлэх, сайхан сэтгэлтэй байх ёстой.

    Та өөртөө хатуу байх хэрэгтэй(слайд дугаар 4).

Вася зүрх сэтгэлийнхээ хууль тогтоомжийн дагуу амьдардаг бөгөөд тэрээр "муу нийгэм" гэж нэрлэгддэг хүмүүсийн чин сэтгэлийн өрөвдөх сэтгэл, халуун дулаан сэтгэл, анхаарал халамжинд хариулдаг. Гэсэн хэдий ч эдгээр хүмүүсийн нийгмийн байдал нь түүний сүнслэг чанаруудыг харалган болгодоггүй: чин сэтгэл, энгийн байдал, эелдэг байдал, шударга ёсны хүсэл эрмэлзэл. Энд л "муу нийгэмд" Вася жинхэнэ найз нөхөдтэй болж, жинхэнэ хүмүүнлэгийн сургуулийг туулдаг.Нөхөрлөл нь Васяд өөрийгөө өөр хүний ​​оронд тавьж, ертөнцийг бусад хүмүүсийн нүдээр харж, тэдэнтэй адилхан ойлгохыг, хүнийг өрөвдөж, өрөвдөж, өрөвдөж чаддаг байхыг сургасан. бусад хүмүүст тэсвэртэй(слайдын дугаар 5).

Байгаль, хүн хоёрын хооронд салшгүй холбоотой байх ёстой(слайдын дугаар 6).

3-р шат. Боловсролын зорилго, хичээлийн зорилгыг тодорхойлох.

Зорилтот: ерөнхий хичээлийн бүтцэд шинэ мэдлэг олж авах, түүнийг аль хэдийн олж авсан туршлагатай холбох, дараагийн суралцахад ач холбогдол өгөх.

Шатны төлөвлөсөн боловсролын үр дүн

Хувийн:ухамсартай, хүндэтгэлтэй, нөхөрсөг хүнийг төлөвшүүлэх
өөр хүнтэй харилцах харилцаа, түүний үзэл бодол, ертөнцийг үзэх үзэл.

Мета сэдэв:суралцах зорилгоо бие даан тодорхойлох, танин мэдэхүйн үйл ажиллагааны шинэ зорилтуудыг тодорхойлох, боловсруулах чадвар; сургалтын даалгаврыг зөв гүйцэтгэсэн эсэх, түүнийг шийдвэрлэх өөрийн чадварыг үнэлэх чадвар.

Сэдэв:уран зохиол, сонины төрөлд хандах хандлагыг төлөвшүүлэх.

Багшийн үйл ажиллагаа

Бидний үйл ажиллагааны чиглэл бол сэтгүүл зүй, бид хичээлийнхээ зорилгыг тодорхойлох ёстой. Өнөөдөр ангид хийх бие даасан бүлгийн ажлын үеэр бүлэг бүр сэтгүүл зүйн үйл ажиллагааны "эцсийн бүтээгдэхүүн"-ийг бий болгох шаардлагатай байна. Сэтгүүл зүйн ямар төрлүүд бидэнд аль хэдийн танил болсон бэ?

Өнөөдөр бид дараах сонин төрлүүдтэй ажиллах ёстой: тэмдэглэл, мэдээлэл, ярилцлага, захидал, эссе.

Одоо хичээлийн зорилгыг томъёолохыг хичээ.

Эндээс бидний өмнө зогсож байнадаалгавар: эдгээр төрлүүдтэй танилцах.

Оюутны үйл ажиллагаа

Төрөл: тэмдэглэл, илтгэл, эссэ, ярилцлага.

Оюутнууд хичээлийн зорилгыг томъёолдог : "бэлэн бүтээгдэхүүн" бүтээх - урлагийн бүтээлийн бидэнд өгдөг сургамжийн мэдлэг дээр суурилсан сонины төрөл.(слайдын дугаар 7) .

Оюутнууд төрөл зүйлийн тодорхойлолтыг чангаар уншина:

Орчин үеийн сонины төрөл жанр- түүхэн тогтсон төрөл, сэтгүүл зүйн ажлын төрөл. Сэтгүүл зүйн төрөл нь утга зохиолын төрлөөс баримтын найдвартай байдал, онилсон байдлаараа ялгаатай. Сэтгүүл зүйн бүх бүтээлийн үндэс нь баримт байдаг.Баримт- Энэ бол амжилттай үйл явдал юм. Мэдээллийн үндэс нь баримт юм. Баримт нь дараахь шинж чанартай байдаг: найдвартай байдал, шинэлэг байдал, үнэн зөв байдал, нийгмийн ач холбогдол, энэ нь улиг болсон байх ёсгүй. (Слайдын дугаар 8) Тэмдэглэл - сонинтөрөл, тоймтой богино мессежаливаа баримт эсвэл тодорхой асуулт гарч ирдэг.( Слайдын дугаар 9) Эпистоляр жанрууд- Эдгээр нь сэтгүүл зүйн үндэс болох уншигчдын захидал юм. Сэтгүүл зүй үүсч бий болсон эхний өдрүүдээс аль ч цаг үе, бүх цаг үеийн захидал бүх материалын үндэс болж байв. Эпистоляр жанрын төрлүүд:саналын захидал, хариу захидал, гомдлын захидал, асуултын захидал, хариу захидал( Слайдын дугаар 10) Ярилцлага -Эдгээр нь тодорхой нэг хүний ​​(бүлэг хүмүүсийн) сэтгүүлчийн олон нийтийн сонирхлыг татсан асуултад өгсөн хариулт, сэтгүүлч товч асуултаар хязгаарлагдахгүй, харин ярилцагчтай маргаж, түүний хариултын талаархи тайлбар юм. (Слайдын дугаар 11) Онцлох нийтлэл -Энэ бол бодит үйл явдал, хүн эсвэл үзэгдлийн тухай богино түүх юм. Сэтгүүл зүйн эссэ нь уран зохиолын өгүүллээс үнэн бодитой, онилсон байдлаараа ялгаатай. Эссэ нь: а) аяллын эссэ; б) үйл явдалтай холбоотой; в) хөрөг зураг; г) асуудалтай. (Слайдын дугаар 12) Мэдээлэл- асуултуудад хариулдаг: Юу? Хаана? Хэзээ? бөгөөд 2 - 15 мөрийн эзэлхүүнтэй. Албан ёсны болон албан бус сонины нэг, хоёрдугаар нүүрт нийтлэгдсэн. Мэдээллийн киноны хэл нь номтой, хэв маяг нь хуурай, алслагдсан, албан ёсны. (Слайдын дугаар 13)

4-р шат. Асуудлыг шийдвэрлэх төлөвлөгөө, стратеги боловсруулах ("эцсийн бүтээгдэхүүн" бий болгох).

Зорилтот: Хүүхдүүдэд олж авсан мэдлэгээ зохион байгуулахад заах, судалж буй бүх сэдвийн хүрээнд сурсан арга барилыг давтах.Шатны төлөвлөсөн боловсролын үр дүн Хувийн: үүсэхбусад хүмүүстэй яриа хэлэлцээ хийх, харилцан ойлголцолд хүрэх хүсэл, чадвар; бүтээлч үйл ажиллагааны явцад үе тэнгийнхэнтэйгээ харилцах, хамтран ажиллах харилцааны чадварыг хөгжүүлэх;Мета сэдэв: зорилгодоо хүрэх арга замыг бие даан төлөвлөх чадвар; үзэл баримтлалыг тодорхойлох, ерөнхий дүгнэлт хийх, аналоги тогтоох, шалтгаан-үр дагаврын холбоо тогтоох, логик үндэслэлийг бий болгох, дүгнэлт гаргах чадвар.

Үйл ажиллагаа багш нар Таны тараах материалд даалгаврууд багтсан бөгөөд ширээн дээр компьютер, дуу хураагч, видео камер, тэмдэглэлийн дэвтэр, үзэг зэргийг хэрэгжүүлэх хэрэгслүүд байдаг.Бидний даалгавар – багаар бие даан хийх ажлыг төлөвлөх бэлэн сонины бүтээгдэхүүн бий болгох. Асуудлыг шийдвэрлэх арга замыг санал болго.

Оюутны үйл ажиллагаа

Аман тулааны дараа дараах ажлын төлөвлөгөө гарна: 1. Уншихдаалгавар. 2. Хамтран ажиллах сонины жанрын тухай материалыг дахин уншина уу. 3. Даалгаврын дагуу бүлгийн бүх хүмүүсийн үүрэг хариуцлагыг хуваарил. 4. Эхлэх(слайдын дугаар 14).

5-р шат. Бүлгийн бие даасан ажлын үе шат (урьдчилан өгсөн гэрийн даалгавар дээр үндэслэн).

Зорилтот: Урлагийн бүтээлээс олж авсан сургамжийн талаархи мэдлэг дээр суурилсан "бэлэн бүтээгдэхүүн" -ийг бий болгох,Ерөнхий боловсролын сургалт, сэдвийн цаашдын хөгжлийн талаар таамаглал дэвшүүлэх чадварыг хөгжүүлэх, ерөнхий хичээлийн бүтцэд шинэ мэдлэгийн алсын хараа, түүнийг аль хэдийн олж авсан туршлагатай холбох, дараагийн сургалтанд ач холбогдол өгөх.

Шатны төлөвлөсөн боловсролын үр дүн Хувийн: ухамсартай, хүндэтгэлтэй, нөхөрсөг хүнийг төлөвшүүлэх
өөр хүнтэй харилцах харилцаа, түүний үзэл бодол, ертөнцийг үзэх үзэл; бусад хүмүүстэй яриа хэлэлцээ хийх, харилцан ойлголцолд хүрэх хүсэл, чадвар; боловсролын болон бүтээлч үйл ажиллагааны явцад үе тэнгийнхэнтэйгээ харилцах, хамтран ажиллах харилцааны чадварыг бий болгох.
Мета сэдэв: өөрийн үйлдлээ төлөвлөсөн үр дүнтэй уялдуулах чадвар, сургалтын даалгаврыг зөв гүйцэтгэсэн эсэх, түүнийг шийдвэрлэх өөрийн чадварыг үнэлэх чадвар; үзэл баримтлалыг тодорхойлох, ерөнхий дүгнэлтийг бий болгох, аналоги тогтоох, шалтгаан-үр дагаврын холбоо тогтоох, логик үндэслэлийг бий болгох, бие даан болон бүлэгт ажиллах чадвар: нийтлэг шийдлийг олох, байр суурийг зохицуулах, ашиг сонирхлыг харгалзан үзэх үндсэн дээр зөрчилдөөнийг шийдвэрлэх; үзэл бодлоо илэрхийлэх, маргах, хамгаалах; дүгнэлт гаргах; харилцааны даалгаврын дагуу аман арга хэрэгслийг ухамсартайгаар ашиглах, мэдрэмж, бодол санаа, хэрэгцээгээ илэрхийлэх чадвар; үйл ажиллагаагаа төлөвлөх, зохицуулах; аман болон бичгийн хэлийг эзэмшсэн байх; монолог контекст яриа; мэдээлэл, харилцаа холбооны технологийг ашиглах чиглэлээр ур чадварыг бүрдүүлэх, хөгжүүлэх.

Сэдэв: урлагийн өвийг хөгжүүлэх, гоо зүйн шинж чанартай бүтээлч үйл ажиллагаа, Оросын уран зохиол, соёлын оюун санааны болон ёс суртахууны үнэт зүйлстэй танилцах замаар гоо зүйн ухамсарыг хөгжүүлэх.

Багшийн үйл ажиллагаа

Бүлгээрээ ажиллаж эхэлцгээе.

Оюутны үйл ажиллагаа

1-р бүлгийн даалгавар (Хичээлийн өмнөх өдөр энэ бүлгийн сурагчид 5-р ангийн сурагчдаас "Хэрвээ надад шидэт саваа байсан бол..." гэсэн сэдвээр дуу хураагуураар ярилцлага хийсэн. Энтони Погорелский "Хар тахиа буюу газар доорх оршин суугчид" ба энэ үлгэрийг уншсанаас суралцах ёстой байсан сургамжууд). Ярилцлагын материалд үндэслэн “5-р ангийн сурагчид үлгэр уншсанаар ямар сургамж авсан бэ?” сэдвээр богино хэмжээний тэмдэглэл бэлтгэ. "Хар тахиа уу эсвэл газар доорхи оршин суугчид уу?"

2-р бүлгийн даалгавар Сонины редакцид захидал илгээсэн уншигчид хариу захидал бичээрэй: “Сайн уу! Би саяхан Лев Толстойн "Кавказын олзлогдогч" өгүүллэгийг уншсан. Энэ түүх надад үнэхээр таалагдсан. Гэхдээ би бүх зүйлийг ойлгохгүй байна. Энэ түүхийн утга учир юу вэ? Энэ нь орчин үеийн уншигчдад чухал уу? Тэр юу заадаг вэ? Миний асуултад хариулна уу. Хүндэтгэсэн, таны уншигч Иван Сидоров."

3-р бүлгийн даалгавар В.Короленкогийн түүхээс та санаж байна уу, Вася "муу" нийгмийн хүүхдүүдтэй уулзсаны дараа илүү сайжирч, маш их зүйлийг ойлгож,Вася жинхэнэ найзуудаа олж, жинхэнэ хүмүүнлэгийн сургуулийг туулдаг.Компьютер ашиглан "Би муу компанид унасан" сэдвээр эссэ бичээрэй. Эерэг баатрыг санаж, "Муу нийгэмд" үлгэр танд ямар сургамж өгсөн болохыг шийдээрэй. Муу хүн болохгүйн тулд яаж биеэ авч явах ёстой вэ?

4-р бүлгийн даалгавар (Хичээлийн өмнөх өдөр энэ бүлгийн оюутнууд "Ойд төөрсөн бол яах вэ?" гэсэн сэдвээр видео бичлэг хийсэн. В.Астафьевын "Васюткино нуур" түүхийг санаарай. Та Васюткагаас юу сурсан бэ? Ойд явж буй хүмүүст зориулсан сонины хоёр мэдээллийн санамжийг эмхэтгэ: 1) Ой руу явах хүмүүст өгөх зөвлөгөө, 2) Хэрэв та төөрвөл. Видео клипийнхээ материалыг ашиглана уу.

6-р шат. Асуухыг хянах, гаргасан алдааг хэлэлцэх, засах. Зорилтот : бүлгийн материал танилцуулах.Шатны төлөвлөсөн боловсролын үр дүн Хувийн: боловсролын болон бүтээлч үйл ажиллагааны явцад үе тэнгийнхэн болон бусад хүмүүстэй харилцах, хамтран ажиллах харилцааны чадварыг хөгжүүлэх.Мета сэдэв: үр дүнд хүрэх явцад өөрийн үйл ажиллагаанд хяналт тавих; сургалтын даалгаврыг зөв гүйцэтгэсэн эсэх, түүнийг шийдвэрлэх өөрийн чадварыг үнэлэх чадвар; өөрийгөө хянах, өөрийгөө үнэлэх, шийдвэр гаргах, танин мэдэхүйн үйл ажиллагааны үндэслэлтэй сонголт хийх үндсийг эзэмших; харилцааны даалгаврын дагуу аман арга хэрэгслийг ухамсартайгаар ашиглах, мэдрэмж, бодол санаа, хэрэгцээгээ илэрхийлэх чадвар; үйл ажиллагаагаа төлөвлөх, зохицуулах; аман болон бичгийн яриа, монолог контекст яриаг эзэмших.
Сэдэв: Уран сайхны өвийг хөгжүүлэх, гоо зүйн шинж чанартай бүтээлч үйл ажиллагаа, Оросын уран зохиол, соёлын оюун санааны болон ёс суртахууны үнэт зүйлстэй танилцах, утга зохиолын болон ерөнхий соёлын сэдвээр бүтээлч бүтээл бичих замаар гоо зүйн ухамсарыг хөгжүүлэх.

Багшийн үйл ажиллагаа

Бид уран бүтээлээ нэг нэгээр нь толилуулж байна.

Оюутны үйл ажиллагаа

Оюутнууд бүтээлээ танилцуулдаг.

Санамж бичгийн дээж (бүлэг No4)

Санамж №1. Ой руу явах хүмүүст өгөх зөвлөгөө.

    Замаа сайтар бодож үзээрэй.

    Луужин авахаа бүү мартаарай.

    Галд шүдэнз ав.

    Дулаан хувцас авч яваарай.

    Хүнсний нөөцийг (давс, талх, жигнэмэг, лаазалсан хоол) бэлтгэ.

Санамж No2 Хэрэв та төөрсөн бол.

    Бүү сандар, тайвшир.

    Байгаа газраа эргэн тойрноо хар.

    Галд зориулж сойз, мод цуглуул (шөнийн хувьд).

    Гал асаах, хоол хийх.

    Шөнийн цагаар байрлах байраа бэлд.

    Аврагчид болон хамаатан саднаа тайван хүлээж байгаарай(слайдын дугаар 15)

7-р шат Үйл ажиллагааны тусгал Зорилго: Хичээл дээрх үйл ажиллагааныхаа талаар эргэцүүлэн бодох.Шатны төлөвлөсөн боловсролын үр дүн Хувийн: боловсролын болон бүтээлч үйл ажиллагааны явцад үе тэнгийнхэнтэйгээ харилцах, хамтран ажиллах харилцааны чадварыг бий болгох.Мета сэдэв: сургалтын даалгаврыг зөв гүйцэтгэсэн эсэх, түүнийг шийдвэрлэх өөрийн чадварыг үнэлэх чадвар; өөрийгөө хянах, өөрийгөө үнэлэх, шийдвэр гаргах, танин мэдэхүйн үйл ажиллагааны үндэслэлтэй сонголт хийх үндсийг эзэмших; монолог контекст яриаг эзэмших.

    Үйл ажиллагаагаа нэгтгэн дүгнэе.

Бид хичээлийн зорилгодоо хүрч чадсан уу?

Хэрхэн?

Хичээл дээр юу бүтэлгүйтсэн, яагаад?

Оюутнууд санал бодлоо илэрхийлж, дүгнэлт гаргадаг

8-р шат. Гэрийн даалгавар: хичээлийн талаар богино тэмдэглэл (та өөр сонины төрлийг авч болно) бичээрэй(слайдын дугаар 15) .

Оросын сонгодог уран зохиолын жишээг ашиглан ёс суртахууны боловсрол олгох


Ажлын байр: MKOU ShR "OOSH No11" х. Эрхүү мужийн танилцуулга.
“Ёс суртахуун бол үнэн. Зөвхөн үнэн биш, харин Үнэн. Учир нь энэ бол эр зориг, үнэнч шударга байдал, энэ нь ард түмний баяр баясгалан, зовлон зүдгүүрийг даван туулж, хүмүүсийн бодож байгаагаар бодох явдал юм, учир нь ард түмэн үргэлж Үнэнийг мэддэг.
Василий Шукшин.

Амьдралынхаа нүүр царайг эгцлэн харцгаая: эвдэрсэн орц, төмөр хаалга, цонхны тор, санаа зовсон царай, хараал зүхэл, архидан согтуурах, мөнгөний хомсдол, энэ нь олон жилийн турш үргэлжилж байна. Залуус ихэвчлэн явах газаргүй байдаг: үнэ төлбөргүй секц, клуб байдаггүй, хэрэв байгаа бол орцонд үлдэж, шар айраг уух өөр шалтгаан бий.
Мөн заримдаа ямар нэгэн ёс суртахуунтай хүүхдүүдийнхээ зүрх сэтгэлд хүрэх нь маш хэцүү байдаг.
Бидний тодорхой нөхцөлд энэ асуудлыг хэрхэн шийдвэрлэх вэ? Алдарт багш Л.В.Суровагийн хэлснээр сурган хүмүүжүүлэх ухаан нь хоосон орон зайд байдаггүй бөгөөд бид юу заадаг, хэрхэн заадаг, хэзээ заадаг вэ?
Ёс суртахуун гэдэг нь хүмүүнлэгийн ач холбогдлоо алдаагүй, түүхэнд батлагдсан ёс зүйн хэм хэмжээ, удирдамжийн тогтолцоо гэж ойлгогддог. Сүнслэг байдал гэдэг нь туйлын үнэн, сайн сайхан, гоо үзэсгэлэнгийн төлөө өөрийгөө харамгүй, үнэ цэнтэй тэмүүлэх чадвар юм.
Оюутнуудад иргэний, үндэсний болон оюун санааны өөрийгөө ухамсарлахуйц тодорхой хувийн шинж чанарыг (зөвхөн мэдлэг, ур чадвар, чадварыг төдийгүй) төлөвшүүлэх нь чухал; ёс суртахууны алдагдсан шалгуурыг сэргээх, "зан байдлын болзолгүй дүрэм", ухамсар, нэр төр, сайн ба муугийн тухай ойлголтыг түүхэн тодорхой хэлбэрээр батлах, оюун санааны туршлага, боловсролын бүх салбарт оюутнуудыг нэвтрүүлэх. .
Ажлын үндсэн чиглэлүүд
Хүний чанарыг төлөвшүүлэх, орчин үеийн нөхцөлд түүний оюун санааны болон практик үйл ажиллагааг бүрэн дүүрэн хэрэгжүүлэх боломжийг олгох (Оросын уран зохиолоос бидэнд дамжуулсан хүмүүсийн оюун санааны туршлага дээр үндэслэн).
Оюун санааны болон иргэний үндэсний өвөрмөц байдал, хувь хүний ​​эх оронч ухамсарын үндэс суурийг батлах.
Оюутны оюун санааны туршлага дээр үндэслэн улсын стандартаар тогтоосон уран зохиолын мэдлэгийн хэмжээг эзэмшинэ.
Зөв сэтгэлгээг хөгжүүлэх урьдчилсан нөхцөлийг бүрдүүлэх, бодит байдлын гурвалсан ухамсрын чадварыг хөгжүүлэх (ухаалаг, дүрслэл-сэтгэл хөдлөл, шашин шүтлэг).
"Хэрэглээний нийгэм"-ийн сэтгэлгээний эсрэг, хүмүүст үйлчлэх ажилдаа зөв хандлагыг төлөвшүүлэх.
Оюутны эрүүл, оюун санааны, оюун санааны, эв найрамдалтай хөгжлийг дэмжих, эрүүл мэнддээ ухамсартай хандах хандлага, эрүүл, идэвхтэй амьдралын хэв маяг, түүнд гоо зүйн хандлагыг төлөвшүүлэх.

Технологийн үндсэн ажлууд:
1. Соёлын тогтолцоонд утга зохиолын ач холбогдлыг ухамсарлах, түүний хөгжлийн түүхийн талаархи хамгийн бага мэдээллийг олж авах замаар шинжлэх ухааны үндсийг эзэмших.
2. Тухайн хичээлийн хэлийг эзэмшсэн, хууль тогтоомжид нийцүүлэн сэтгэх чадвартай.
3. Бүтээлч сэтгэлгээний зарчмуудыг эзэмшсэн байх, тухайн сэдэвт бүтээлч хандлага, тухайн сэдвийг эзэмшихдээ бие даан сайжруулах чадвар.
Асуудлыг шийдвэрлэх арга хэрэгсэл бол хичээлийн хичээлийг судлах, оюутнуудын хичээлээс гадуурх үйл ажиллагааны хэлбэрийг өргөжүүлэх явдал юм.

"Оюутныг соёлын ертөнцөд хэрхэн нэвтрүүлэх вэ" гэж сурган хүмүүжүүлэх ухааны нэр дэвшигч В.А. Лазарев "Сургуулийн хүүхдүүдэд зориулсан уран зохиолын боловсролын зарчим, технологи" нийтлэлдээ - түүнд дасаж, соёлын үнэт зүйлсийг өөрийн болгоход туслах уу? Ийм хүчирхэг өрсөлдөгчидтэй өнөөгийн нөхцөлд үүнийг хэрхэн хийх вэ: шаварлаг телевизийн давалгаа, хүүхдүүд дээр огт өөр үнэт зүйлсийг асгаж байна ...; эцэг эх нь "эргэх" ёстой "анхны хөрөнгийн хуримтлалын" хар дарсан зүүд бөгөөд тэд өөрсдөө үүнд ихэвчлэн оролцдог. Үүнийг юу эсэргүүцэж чадах вэ? Соёл."
Боловсрол бол өнөөгийн соёлын массын төлөөлөгч юм.
Шинжлэх ухаан, уран зохиол, урлаг гээд багшийн замыг нээж чадах, нээх ёстой бүх зүйл тэнд байдаг. Энэ нь хүний ​​боловсрол байх болно. Уран зохиол бол соёлын нэг хэсэг бөгөөд мөнхийн ёс суртахуун, оюун санааны үнэт зүйлсийг агуулдаг. Оюутнууд тэдгээрийг эзэмшихийн тулд уран зохиолын багш өөрийн технологи, өөрийн алхам алхмаар үйлдлийн системийг хөгжүүлэх шаардлагатай бөгөөд энэ нь хүссэн үр дүнд хүргэх болно: оюун санааны болон ёс суртахууны хувьд хөгжсөн хувь хүнийг төлөвшүүлэх.
Уран зохиол нь хоосон орон зайд байдаггүй бөгөөд цаг хугацааны тамгатай байдаг. Тэр бол үе удмыг холбож, хүмүүсийн оюун санааны эрэл хайгуул, үзэл санааг дамжуулдаг холбогч утас юм. Уран зохиол бол түүхийн шууд дүрслэл биш ч түүний түүхэн эрч хүч нь зохиолчийн ертөнцийг үзэх хандлагад хүртэл илэрдэг. Тиймээс уран зохиолын хичээлийн бүх эхлэлийн эхлэл нь түүхэн өнгөрсөн рүү хийсэн аялал юм. Үүний зэрэгцээ ийм давтан сургамжийг өнгөрсөн амьдралын амьд сэтгэл хөдлөл, сүнслэг эрэл хайгуул, ялалт, ялагдал, эмгэнэлт явдлуудаар дүүргэх шаардлагатай байна.
Ю.В.Лебедевийн уран зохиолын сурах бичиг ийм боломжийг олгодог. Хувь зохиолчдын бүтээлийн тухай хэсгүүдийн өмнө 1860, 1870, 1890-ээд оны уран зохиолын хөгжлийн цогц дүр зургийг харуулсан ерөнхий бүлгүүд байдаг. жил. Зохиогч нь уран зохиолын үйл явц ба хөдөлж буй түүхийн ээдрээтэй харилцаа, тэдгээрийн хооронд өрнөж буй эрчимтэй харилцан яриаг харуулжээ. Оросын нийгмийн эргэлтийн цэгүүд, түүний түүхийн хувь тавилантай үе шатууд дахь оюун санааны өөрчлөлт нь уран зохиолд нарийн төвөгтэй нөлөө үзүүлж, өөр өөрийн замаар хугарсан оюун санааны урвуу хөдөлгөөнүүдийн бүрэн дүүрэн байдлаас улбаатай байдаг. Тиймээс хувьсгалт ардчилагчдын хажуугаар сурах бичигт либерал-барууны болон либерал-славофилийн сэтгэлгээ, шашин, гүн ухааны хөдөлгөөнүүдийг толилуулжээ. Сурах бичиг нь Оросын ард түмний түүхийн асуудалд уран зохиолын оролцооны талаархи оюутнуудын мэдлэгийн асуудлыг шийдвэрлэхэд чухал туслах болж, хичээлийг асуудал-харилцааны хэлбэрээр зохион байгуулах боломжийг олгодог бөгөөд энэ нь оюутнуудын сонирхлыг төрүүлдэг. .
Жишээлбэл: 19-р зууны 60-70-аад оны уран зохиол бол амьдралтай хийсэн харилцан яриа юм.
Хичээлийн зорилго:
Уран зохиолын үйл явцад түүхийн нөлөөлөл, уран зохиол дахь нийгмийн сэтгэлгээний өвөрмөц хугарлын талаар оюутнуудад ойлголт өгөх.
түүхэн ой санамжийг төлөвшүүлэх ажлыг үргэлжлүүлнэ.
оюутнуудад барууныхан, славянистууд, ардчилсан хувьсгалчидтай танилцуулж, Оросыг өөрчлөх хөтөлбөрүүдийг харьцуулж, ардчилал, либерализмын тэмцлийг өнөөгийн тулгамдсан асуудлуудтай холбох.
Самбарын дизайн: Үг, үг гэдэг агуу зүйл.
Хичээлийн төлөвлөгөө:
1. Орос улс эргэлтийн цэг дээр байна. Хүчийг салгах.
A) Үндсэн хуулийн төлөөх тэмцэл
B) хааныг хөнөөх оролдлого.
2. Современникийн эргэн тойронд
3. Шинэчлэлийн замаар.
Лекцийн хураангуй: 60 жил, Александр 2-ын түүх, боолчлолыг устгахын төлөөх тэмцэл, хоёр хүчин - социал демократууд ба либералууд. Зарим нь хувьсгалаар, зарим нь шинэчлэлээр өөрчлөлт хийхийг хүссэн. Тэд ном, шүүмж, сэтгүүлээр дамжуулан санаагаа хэрэгжүүлсэн. Современник дэх ардчилсан хувьсгалчдын үзэл бодол. Үзэл сурталч Чернышевский, Добролюбов нар Оросыг сүх рүү уриалав.
Либералуудыг барууныхан, славофильчууд гэсэн хоёр бүлэгт хуваасан.
Эхнийх нь Петрээс Орос барууны замыг дагах ёстой гэж үзсэн. Хоёр дахь нь таних болон нийтийн эзэмшлийн газар ашиглалтад зориулагдсан. Земский Собор.
Ирээдүйд энэхүү тойм хичээл нь тухайн зохиолчийн байр суурь, түүний нийгмийн үзэл бодол, ертөнцийг үзэх үзлийг тодорхойлох үндсэн суурь болно. Оросын үндэсний театрыг бүтээхэд А.Н.Островскийн Москвагийн үе ямар үүрэг гүйцэтгэсэн, яагаад И.С.Тургенев Современникээс салсан нь тодорхой болно.
Зохиолч, яруу найрагчийн зан чанар, намтартай танилцах нь оюутнуудын уран зохиолын боловсролд хоёр дахь чухал алхам болдог. Энд багшийн хувьд аливаа бүтээлч сэтгэлгээний эх үүсвэр, шим тэжээлийг харуулах нь чухал юм.
"Москва дахь Островскийн байшин-музей" киног ашиглан А.Н.Островскийн бүтээлийн талаархи сургамжууд нь ардын амьдралын уур амьсгал, Замоскворецкийн үл хөдлөх хөрөнгийн ая тухтай байдлыг илэрхийлдэг. Оюутнууд Н.А.Некрасовын бага насаа өнгөрөөсөн Ярославль-Кострома замын тухай түүхийг сонирхож сонсож, дараа нь яруу найрагчийг хүмүүстэй анх танилцсан тухай бяцхан эссэ бичдэг.
Ийм хичээл бэлтгэхийн тулд "Сургууль дахь уран зохиол" сэтгүүл. Жишээлбэл, Н.Зуевын "Сергей Есениний яруу найргийн ардын гарал үүсэл" өгүүлэлд үндэслэн Есениний тухай түүхийг ямар хэлбэрээр бүтээж болох вэ?
“Миний анхны дурсамжууд намайг гурван настай байх үеэс эхэлсэн. Ой мод, том шуудууны замыг санаж байна. Эмээ нь биднээс 40 милийн зайд орших Радовецкийн хийдэд очдог. Би түүний саваа бариад хөлөө чирж ядан байхад эмээ: "Яв, яв, бяцхан жимс, Бурхан аз жаргал өгдөг" гэж хэлэв.
Ирээдүйн яруу найрагчийн шинээр гарч ирж буй хувь хүний ​​ардын үндэс, итгэл үнэмшил, ардын үндэс суурийг олж авахад түүний хүмүүжил, түүний эхийн өвөө Федор Андреевич Титовын гэр бүл дэх бүхэл бүтэн амьдрал нөлөөлсөн гэдгийг оюутнуудад хүргэх нь чухал юм.
Амьд, тодорхой нарийн ширийн зүйлс нь намтар хичээлийг сонирхолтой болгодог. Та өнөөдрөөс өнгөрсөн үе рүү гүүр барихыг хичээх хэрэгтэй. Л.Н.Толстойн гуч, одоо Ясная Поляна музейн захирал Владимир Толстой 1999 онд би бүс нутгийн номын санд уулзах үеэрээ ирж, музейн бэрхшээл, баяр баясгалангийн тухай ярьж байсан. туршлага нь тухайн үед 270 ажилтан ажиллаж байсан хичээлд маш сайн нийцдэг.
Утга зохиолын түүхийн эдгээр амьд арлууд ямар үнэ цэнэтэй болохыг манай оюутнууд мэдрэх ёстой. Тэдний хувьд Спасское - Лутовиново, Щелыково, Шахматово зэрэг байгаль, хөгжим, уран зураг, яруу найраг, ардын урлаг, ан агнуур, энгийн, найрсаг архитектур бүхий Оросын гадаа нутагт нуугдаж байсан эртний "эрхэм үүр"-ийн онцгой сүнслэг байдлын уур амьсгал юм. Мужийн хотууд нь эртний номын сан, гэрийн театруудтай салшгүй холбоотой байдаг ...". Энэ зорилгоор оюутнуудын тусламжтайгаар маш их хэмжээний дүрслэлийн материалыг хуримтлуулдаг.
Уран зохиолыг заах гурав дахь чухал алхам бол үгтэй ажиллах явдал юм. Уран зохиолын ойлголт, шинэ үгсийн утгыг хоёуланг нь тодорхой эзэмшээгүй бол урлагийн бүтээлийг гүнзгий ойлгох боломжгүй юм. Оюутнууд өөрсдөө жишээлбэл, "ард түмэн" гэх мэт үгийн язгуур үндсийг тодорхойлох ёстой. "хамаатан садан". Тэгээд нэг төрөлд, нэг эх сурвалжид хамаарах нь тодорхой болно. "На" угтвар нь ард түмэн гэсэн ойлголт нь үе удмаараа оршин тогтнож, тэдний үндсэн үнэт зүйл болох төрөлх нутаг, хэл, соёлоо өвлүүлэн үлдээж байгааг хэлдэг. Угтварыг сольж, "та" эсвэл "аас" гэж оруулаад үгийн утга нь бүрэн өөрчлөгддөг - бидний өмнө гэр бүлээсээ урвасан "геек" эсвэл "муухай" байгаа. Үгээр эхэлсэн ажлын үргэлжлэл бол гэр бүлийн удмын модыг зурах, мөрдөх даалгавар юм. Ийм "аялал" нь Некрасовын "Орос улсад хэн сайхан амьдардаг вэ" шүлэг, Толстойн "Дайн ба энх" роман, Островскийн жүжгүүд, Платоновын бүтээлүүд, Чеховын түүх, жүжиг, тэр байтугай Булгаковын "Нохойн зүрх" өгүүллэгийг ойлгоход тусалдаг.
Н.С.Лесков, Г.И.Успенскийн бүтээлүүдийг авч үздэг. "Ид шидтэй бадарчин".
Ангидаа би үгийн сангийн ажил хийдэг: Илбэдсэн, тэнүүчлэгч; Тайлбар толь бичигтэй ажиллаж, уг бүтээлд дүрслэгдсэн цаг хугацааны талаар ярилцаж, 19-р зууны уур амьсгалыг илэрхийлэх хэсгүүдийг уншдаг. Бид гол дүрийн талаар ярилцаж, зохиолч яагаад өгүүллэгт ийм гарчиг өгснийг олж мэдээрэй.
Энэ төрлийн үгсийн сангийн ажил нь оюутны дотоод ертөнцийг оюун санааны хувьд баяжуулж, ирээдүйд ажил, амьдралын бэрхшээлийг даван туулахад нь тусалдаг.
Уран зохиолын хичээл заах дараагийн чухал үе шат бол бүтээлийн үзэл суртлын агуулгыг ойлгох, бүтээлийн үзэл суртлын агуулгыг ойлгох явдал юм.
Коллежийн эхний болон хоёр дахь жилдээ хоёр хөндлөн огтлолын санааг тодорхойлж болно: эх орноо хайрлах нь хүний ​​​​амьдралын гарал үүслийг тэтгэдэг хүлээн зөвшөөрөгдөөгүй үндэс; Залуу хүн тодорхой үе шатанд ухаардаг амьдралынхаа утга учир. Ялангуяа эх орноо гадны дайснаас хамгаалах тухайд эх оронч үзэл санааг хэд хэдэн бүтээлд шууд хэлбэрээр илэрхийлжээ. Л.Н.Толстойн "Дайн ба энх" роман нь эх оронч үзлийг төлөвшүүлэх үржил шимтэй хоол юм. Зохиогчийн тавьсан олон янзын асуудлыг үл харгалзан "Ардын бодол" гол байр суурь эзэлдэг.
Итгэлийн асуудалд хандах янз бүрийн арга байдаг. Гэхдээ оюун санааны янз бүрийн хүрээг нэгтгэсэн соёлын үндэс нь Ортодоксик байсан гэсэн түүхэн баримтыг үгүйсгэх аргагүй юм. Бидний үед олон улсын Христийн Мэндэлсний Баярын уншлага зохион байгуулагдаж, шашны болон шашны боловсролын байгууллагуудын хамтын ажиллагаатай холбоотой асуудлыг шийдвэрлэдэг нь санамсаргүй хэрэг биш юм. Итгэлийн талаар эргэцүүлэн бодож, Оросын ард түмэнд тэвчээр, золиослол, сайн сайхан, гоо үзэсгэлэн, ухамсрын дагуу амьдрах хүсэл эрмэлзлийг бий болгосон "сүнсний ариун худаг" -ыг олж харсан зохиолчдын бүтээлүүд нь Христийн шашны зарлигуудын дагуу ухамсрын дагуу амьдрах болно. , одоо "Оюутан", В.П. "Иваны ээж, Иванын охин". “Матератай салах ёс гүйцэтгэе”, И.Шмелев “Эзний зун”.
Манай элэг нэгт В.Распутины ажил ямар ч үед сэдэвтэй хэвээр байна. Түүний бүтээлүүдээс хүн төрөлх нутгийнхаа оюун санаа, хөдөлмөр, ёс суртахууны уламжлалыг эвдэх нь хүний ​​хувьд эмгэнэлт үр дагаврын тухай санааг сонсдог. "Хүний ой санамжийн гинж"-ийг зөрчих нь дэлхий дээр амьдарч буй хүмүүсийн хувьд ул мөргүй өнгөрөх боломжгүй юм. "Матератай салах ёс гүйцэтгэсэн" өгүүллэгт зохиолч та шинэ байшин, тосгон барьж болно, гэхдээ хүмүүс, тэдний оюун санааны уламжлалыг хайрлаж, хүндэтгэдэггүй шинэ амьдралыг барьж чадахгүй гэж хэлсэн. Зохиолч ийм үйл ажиллагааны үр дүнг "Гал" өгүүллэгтээ уран яруу харуулсан.
Оросын зан чанар, сайн муугийн тухай оросын үзэл санаа, гэр орны ариун байдал, мөс чанар, эх орноо хайрлах хайр, нэг ертөнцөөр сорилтод оршдог амьдрал, итгэл, найдвар, хайр ... Одоо ч гэсэн бидний агуу сонгодог, орчин үеийн хүмүүс, одоо ч гэсэн. Манай ард түмэн уламжлалаараа бидэнтэй энэ талаар ярьдаг. Тэднийг сонсохын тулд бид зүрх сэтгэлээрээ суралцах ёстой, тэгвэл бидний хүүхдүүд ч бас сонсох болно. Тэгвэл ирээдүйнхээ төлөөх энэ тэмцэл тасрахгүй, тэргүүн эгнээ нь хүссэн хүсээгүй манай сургуулиудаар дамждаг.

Улсын нэгдсэн шалгалтын эссений жишээ

Оросын уран зохиол нь ёс суртахууны чухал асуудлуудыг хийсвэр сэтгэхүйн хэлбэрээр бус, харин хүмүүсийн тодорхой харилцаа, үйл ажиллагааны жишээ болгон дэвшүүлж, шийдвэрлэх хандлагатай байдгаараа ялгагдана. Ийм асуултуудын хүрээ нэлээд өргөн байна. Уншигч ямар чухал ёс суртахууны сургамж авч болохыг авч үзье A.S-ийн түүхээс. Пушкин "Ахмадын охин".

Бүтээлийн эпиграф аль хэдийн байна - “Бага наснаасаа нэр төрөө хамгаал”- хүндэтгэлийн сэдэв нь A.S.-ийн гол сэдэв болохыг харуулж байна. Пушкин. Зохиолч энэхүү ёс суртахууны үзэл баримтлалыг цогцоор нь ойлгохыг хичээж, дүрүүдийнхээ үйл ажиллагааны жишээг ашиглан өдөр тутмын амьдралдаа нэр төрийг харгалзан үзэх, ёс суртахууны сонголт хийх нь бидний хүн нэг бүрд хэчнээн чухал болохыг харуулахыг хичээдэг.

Үзэсгэлэнгийн эхний бүлэгт Петр Гриневын аав хүүгээ цэргийн албанд илгээж байхдаа түүнд салах ёс гүйцэтгэх үгээ хэлж, дарга нартаа таалагдахгүй байхын тулд шударгаар үйлчлэх, хамгийн чухал нь түүнийг хүлээн авах тухай өгүүлжээ. түүний эрхэм нэр төрд санаа тавих. Тиймээс Симбирск хотод билльярд тоглож их хэмжээний мөнгөө алдсан залуу өөрийгөө хуурч мэхлэгдсэн гэдгээ ойлгож байгаа ч зээлдэгчийнхээ төлбөрийг төлөх ёстой гэдэгт нэг секунд ч эргэлздэггүй. Тэрээр мөрийтэй тоглоомын алдагдлыг нэн даруй төлөхийг шаарддаг эрхэм хүндэт хуулиудыг дагаж мөрддөг. Мэдээжийн хэрэг, залуу Гринев Савеличийн зарцын ятгалгад автсан тул түүнээс залилан мэхэлсэн мөнгийг төлж чадахгүй байсан ч хамгийн чухал зүйл бол Петр түүнийг золгүй явдалдаа хэн нэгнийг буруутгахыг оролдолгүйгээр төлсөн бөгөөд түүний төлөө шударгаар хариулсан явдал юм. зүй бус үйлдэл. Зохиолчийн хэлснээр хүн өчүүхэн зүйлд ч шударга байж л оюун санааны цэвэр ариун байдлаа хадгалж чаддаг.

Петр Гринев нэр төрийг ухамсрын дагуу амьдрах гэж ойлгодог. Пугачев Белогорскийн цайзыг эзлэн авсны дараа тэрээр хууран мэхлэгчтэй тангараг өргөхөөс татгалзаж, цаазын тавцан дээр үхэхэд бэлэн байна. Гринев урвагчийн бусармаг амьдралаас илүү баатар болж үхэхийг илүүд үздэг. Тэрээр хатан хаан Кэтринд тангарагласан тангаргаа зөрчиж чадахгүй. Эрхэм хүндэт дүрмийн дагуу баатар нь эзэн хааны төлөө амиа өгөхийг шаарддаг байсан бөгөөд Гринев үүнд бэлэн байв. Гагцхүү осол л түүнийг цаазын тавцан дээр үхэхээс аварсан.

Петр Гринев бусад үйлдлээрээ эрхэм хүндэт хүндэтгэлийг баримталдаг. Пугачев түүнд Маша Мироноваг Шва-гийн олзноос чөлөөлөхөд нь туслах үед.

Брин, дараа нь Гринев босогчдын удирдагчид талархаж байгаа ч нэр төрөө хадгалан, эх орондоо тангараг өргөсөн хэвээр байна. "Гэхдээ миний төлөө хийсэн зүйлийн төлөө би чамд баяртай байх болно гэдгийг Бурхан харж байна. Миний нэр төр, Христэд итгэгчдийн мөс чанарт харшлах зүйл битгий шаард."Босогчдын удирдагчийн нүдээр залуу Петруша үнэнч, чин сэтгэл, хүндэтгэлийн илэрхийлэл болдог. Тиймээс Пугачев олзлогдсон хүмүүсийн увайгүй үгсийг үл тоомсорлож, эрх чөлөөг өгч, түүнийг явахыг зөвшөөрч, Оренбургийн илгээсэн эсэхийг мэдэхийн тулд офицерыг эрүүдэн шүүхийг санал болгосон Белобородовын зөвлөгөөг хүлээн зөвшөөрөхгүй байна. командлагчид.

Аажмаар Петр Гринев хүндэтгэлийн дээд илрэл болох өөр хүний ​​нэрийн өмнөөс өөрийгөө золиослоход хүрэв. Тэрслүү атамантай үерхэж, эх орноосоо урвасан хэргээр буруутгагдаж, баривчлагдсан Пушкины баатар нэр төрийн үүднээс хайртынхаа нэрийг дурдаагүй байна. Тэр охиныг мөрдөн байцаах комисст дуудаж, тэд байцааж эхлэхээс айж, тэр саяхан туулсан бүх аймшигт явдлыг санах хэрэгтэй болно. Гринев үүнийг зөвшөөрч чадахгүй. Түүний хувьд хайрт бүсгүйнхээ нэр төр, сэтгэлийн амар амгалан нь амьдралаас нь илүү үнэ цэнэтэй. Петр хайртай хүнийхээ амар амгаланг хадгалахын тулд үхэл эсвэл Сибирьт цөллөгийг илүүд үздэг.

Амьдралын хүнд хэцүү нөхцөлд Петр Гринев нэр төр, үүргийн үзэл баримтлалд үнэнч хэвээр байгаа бөгөөд энэ нь Пушкиний түүхийн нөгөө баатар болох амиа аврахын тулд нэр төрөө мартсан харгис урвагч Швабрины тухай хэлэх боломжгүй юм. Босогчид Белогорскийн цайзыг эзлэн авах үеэр Швабрин Пугачевын талд очжээ. Ингэснээр тэрээр амьдралаа аварч, Пугачев амжилтанд хүрвэл түүнтэй хамт карьераа эхлүүлнэ гэж найдаж байсан бөгөөд хамгийн гол нь дайсан Петр Гриневтэй тулалдаж Маша Мироноватай хүчээр гэрлэхийг хүсч байв. түүнд хайртай. Амьдралын эрс тэс нөхцөлд Швабрин юуны түрүүнд өөрийн нэр төрийг доромжилж, зөрчих замаар амьд үлдэхийг хүссэн.

Швабриний амьдралын түүхийн жишээг ашиглан A.S. Пушкин харуулж байна: Хүн хэт хуучирсан даашинзаа шинэчилж чаддаггүйн адил нэр төрийн тухай ойлголттой зөрчилдөж, дараа нь гажигтай сэтгэлээ засах боломжгүй болно. Бидний хүн нэг бүр өөр өөр үйлдэл хийхдээ үүнийг санаж байх ёстой бөгөөд ингэснээр Гринев эсвэл Швабрины замыг сонгох хэрэгтэй.

Тиймээс, түүхийн дүн шинжилгээ A.S. Пушкиний "Ахмадын охин" нь энэ ажилд агуулагдах үзэл суртлын болон ёс суртахууны өндөр чадамжийн талаар дүгнэлт хийх боломжийг бидэнд олгодог. Энэ нь нэр төр гэдэг нь хүнийг доромжлол, урвалт, худал хуурмаг, хулчгар байдлаас холдуулдаг оюун санааны өндөр хүч бөгөөд цэвэр мөс чанар, үнэнч шударга, нэр төр, эрхэмсэг, худал хэлэх чадваргүй, бусдад бүдүүлэг ханддаг гэдгийг уншигчдад сургадаг. Түүний түүхэнд A.S. Пушкин мөн харуулж байна: Жинхэнэ хайр нь хайртай хүнтэйгээ харьцахдаа өөрийгөө зориулах, өөрийгөө золиослоход бэлэн байхыг хэлдэг бөгөөд түүний агуу байдал энд оршдог. Пушкиний бүтээлийг уншиж байхдаа эх орныхоо ашиг сонирхлоос урвах нь өршөөл үзүүлэх боломжгүй аймшигтай нүгэл гэдгийг бид бүгд ойлгодог. Эдгээр ёс суртахууны сургамжийг А.С. Пушкиний "Ахмадын охин" өгүүллэг. Д.С-ийн алдартай үгсийг яаж санахгүй байх вэ. Лихачева: " Уран зохиол бол нийгмийн ухамсар, түүний сэтгэл юм».

Уран зохиолын хичээл - ёс суртахууны хичээл?!

Өнөөдөр нийгэм дэх оюун санааны болон ёс суртахууны боловсролын асуудал тэргүүлэх байр суурь эзэлж байна.

С.И.Ожеговын толь бичигт "Ёс суртахуун бол нийгэмд шаардлагатай зан үйл, оюун санааны болон оюун санааны чанарыг тодорхойлдог дүрэм журам, түүнчлэн эдгээр дүрэм, зан үйлийн хэрэгжилт" гэж уншдаг. Бидний цаг үед оюун санааны болон ёс суртахууны боловсрол нь ерөнхийдөө хүлээн зөвшөөрөгдсөн зүйл байхгүй тул үндсэндээ төвөгтэй байдаг (энэ нь зөвхөн миний бодол биш юм).үзэл суртал,мөн түүнгүйгээрболовсрол боломжгүй.

Одоо оюутнуудаас асуух асуултаа:

Танд идеал бий юу? Та хэнтэй адилхан болохыг хүссэн бэ?

Тэд хариулдаг:

Яагаад хэн нэгэн шиг байгаа юм бэ?

Магадгүй бид тэдэнтэй санал нэгдэх ёстой. Тэд тус бүр нь хувь хүн, хувь хүн бөгөөд өөрийнхөөрөө байх эрхтэй. Гэхдээ өөр асуулт гарч ирнэ:

Та өөрийгөө бүх зүйлд төгс гэж боддог уу?

Мөн та ихэнхдээ сонсдог:

Мэдэхгүй ээ. Би яг л байгаа хүн.

Би асууж байна:

Та юуг зорьж байна вэ? Таны зорилго юу вэ? Би хариуд нь сонсдог:

Би “орон гэргүй” байхыг хүсэхгүй, “хар тамхичин” болохгүй... Мэргэжилтэй болмоор байна, ажил хиймээр байна, мөнгө олмоор байна...

Тийм ээ, одоо үеийнхэн өөр, үнэ цэнэ нь ч өөр байна. Мэргэжил, орлого гэх мэт...

Гэхдээ энэ нь жинхэнэ аз жаргалыг өгдөг үү? Хүний үнэт зүйлсийн талаар юу хэлэх вэ? Сайн сайхан, эелдэг байдал, нөхөрлөл, ухамсар, ёс журам гэх мэт? "Ворошиловскийн буудагч" киноны баатар "Яаж амьдрах вэ?" гэж асуув.

Тэгэхээр заримдаа уран зохиолын цаг өнгөрсөн юм болов уу гэж боддог байх? Өнөөгийн сургуулийн хүүхдүүд (технологи, компьютер, интернетийн эрин үед) ном ч уншдаггүй, уншдаг бол зөвхөн хөтөлбөрийн дагуу багшийн асуусан зүйлийг л уншдаг бол хичээл юу өгөх вэ? Хэрхэн мэдрэмжийг сэрээх, сэтгэл хөдлөлийг өдөөх вэ?..

Гэсэн хэдий ч би дүгнэлтэд хүрч байна: хэрэв бид биш бол хэн бэ?

Би уран зохиолын багшийн хувьд сурагчдын ёс суртахууны хүмүүжилд хувийн том үүрэг хариуцлагаа ухамсарлаж байна. Тэгэхгүй бол яагаад сургууль дээрээ ажилладаг юм бэ?

Уран зохиолын хичээлийг "амьдралын сургаал" гэж нэрлэсэн нь хоосон биш учраас "шударга", "номлогчид", "үнэнд дурлагчид" бидэнд ийм боломж бий.

Миний хувьд уран зохиолын багш бол онцгой багш, тэр бол юуны түрүүнд нээлттэй сэтгэлтэй, том сэтгэлтэй, хүн бүрийг хэрхэн хайрлаж, ойлгохыг мэддэг, хувцас хунараараа үлгэр дууриал болдог. , зан төлөв, зан байдал, харилцаа холбоо, харилцаанд. Түүний хувьд оюутан бүр хувь хүн юм!

Уран зохиолын хичээлийн зорилго нь сурагчдын оюун санааны үнэт зүйлийг төлөвшүүлэх явдал бөгөөд энэ нь зөвхөн багш, сурагчдын харилцан үйлчлэл, хамтын ажиллагаа, хамтын бүтээлийн явцад л боломжтой юм. Жинхэнэ шингээх, ойлгох чадвар шаардлагатайОросын сонгодог бүтээлүүдийн оюун санааны болон ёс суртахууны чадавхи.

Багшийн хувьд оюутнуудтай хамт сурсан сургамж чухал. Уран зохиолын хичээл бүр юуны түрүүнд боловсролын даалгаврыг шийдэж, боловсролын үүргийг гүйцэтгэх ёстой!

Би дадлагаасаа зарим зүйлийг онцолж хэлье.

Миний хичээлд ашигладаг гол арга бол асуудалтай ёс суртахууны нөхцөл байдлыг бий болгох, хамтын болон хувь хүний ​​сэтгэцийн үйл ажиллагааны технологи юм.

5-р анги. Л.Н.Толстойн "Кавказын хоригдол" үлгэрээс сэдэвлэсэн хичээл.

Зорилго нь эелдэг байдал, нөхөрлөлд үнэнч байх, нөхөрлөл, харилцан туслалцах зэрэг ёс суртахууны үнэт зүйлсийн тэргүүлэх чиглэлийг ухамсарлах явдал юм. Асуудалтай асуулт бол нөхцөл байдал юм: баатруудын сонголт нь тэдний зан чанар эсвэл давамгайлсан нөхцөл байдлаас юу хамаардаг вэ? Дараа нь өөр нэг нөхцөл байдал: "Кавказын хоригдлууд" биш, харин "Кавказын хоригдол" гэж нэрлэгдсэний үр дүнд бид нөхөрлөл, харилцан туслалцааны мэдрэмжийг бий болгодог. Өөртөө, хүч чадалдаа итгэхийг бид танд заадаг.

5-р анги. Хичээл - Ханс Кристиан Андерсений "Булшин" үлгэрээс сэдэвлэсэн нөхцөл байдал.

Хичээлийн зорилго: Жинхэнэ урлаг гэж юу болох, түүний хүний ​​​​сэтгэлд үзүүлэх нөлөөллийн талаархи мэдлэг. Асуудалтай асуулт: хэн ялагч вэ: амьд эсвэл механик булбул уу? Өөр нэг нөхцөл байдал үүсдэг: амьд булшин яагаад механик тоглоомыг эвдэхийг зөвшөөрдөггүй байсан бэ? Ингэж л бид гоо сайхныг харж, ойлгох чадварыг хөгжүүлж, хоосон, өөртөө сэтгэл хангалуун ертөнц, ажил, урам зоригийн ертөнцийг ялгаж сурдаг.

7-р анги. П.Меримегийн “Маттео Фалконе” богино өгүүллэгээс сэдэвлэсэн хичээл-нөхцөл байдал.

Зорилго: Хүн бүр өөрийн гэсэн ухамсартай сонголтоо хийдэг гэдгийг ойлгох Асуудалтай асуулт: тэр хэн бэ, баатар эсвэл алуурчин: Фортунатогийн үхэлд хэн буруутай вэ? Зохиогч энэ асуултад хэрхэн хариулдаг вэ? Дараа нь бид өөр нэг асуудалд хүрч байна: яагаад Тарас Булба хүүгээ оршуулахаас татгалзсан боловч Маттео үүнийг оршуулахаас татгалзсан бэ?

Ингэснээр бид өөрсдийн үйлдэл, үйлдлийг шалгах чадварыг хөгжүүлж, ёс суртахууны болон ёс суртахуунгүй үйлдлүүдийг ялгаж сурдаг.

Н.Лесковын бүтээлүүд нь ёс суртахууны боловсрол олгох хамгийн баялаг боломжуудтай.

Чин сэтгэл, зүрх сэтгэлээс халуун дулаан, хүмүүсийг хайрлах мэдрэмж нь түүний баатруудын үйлдлийг удирддаг. Түүний бүтээлүүдэд баатар ёс суртахууны сонголт хийх шаардлагатай үед хэцүү байдалд ордог.

8-р анги. Н.Лесков. "Цагтай хүн."

Постниковын бугуйн цагтай хүн хэдхэн хормын дотор хүний ​​үүрэг, албан үүргээ хоёрын хооронд сонголт хийх ёстой. Тэгээд шийтгэгдэхээ мэдсээр байж сонголтоо хийдэг.

Асуудалтай асуулт бол: тэр зөв зүйл хийсэн үү? Та түүний оронд юу хийх байсан бэ? Өнөөдөр “албан үүргээ гүйцэтгэж байна” гэдэг нь юу гэсэн үг вэ?

Бид сонголттой хэр олон удаа тулгардаг вэ? Та амьдралдаа сонголт хийх шаардлагатай байсан уу?

Дараа нь залуус дурсамжаа эргэцүүлэн бичсэн эссэ хэлбэрээр хуваалцдаг. Хамгийн чухал зүйл бол Оросын сонгодог зохиолуудын оюун санааны болон ёс суртахууны чадавхийг ойлгох, материаллаг зүйлд жинхэнэ дүрэлзэх явдал юм. Энэ нь хүний ​​дотоод ертөнцөд нэвтрэн орох, амьдралын туршлагаа бодит болгох, ёс суртахууны мэдрэмж, сэтгэл хөдлөлийг сэрээх, түүний дотоод байдлыг судлах явдал юм.

Оюутан өөрийн бодол, мэдрэмждээ итгэдэг цаастай ганцаараа үлдэх үед энэ нь боломжтой болно. Энэ бол ёс суртахууны хөгжлийн үндсэн нөхцөл бөгөөд бид үүнийг ашиглах ёстой.

Ийнхүү хүн төрөлхтний оршихуйн мөнхийн асуултуудад хандаж, урлагийн бүтээлд шимтэх замаар хүүхэд өөрийн үнэт зүйлсийн ертөнцийг бүтээдэг. Зөвхөн техникийн сургууль эсвэл их сургуульд элсэхийн тулд бус "насан туршдаа" өөрийгөө хөгжүүлэх, өөрийгөө танин мэдэх, өөрийгөө хөгжүүлэх тасралтгүй хөдөлгөөн байдаг. Өөрийгөө танин мэдэхүйн өсөлттэй холбоотой ёс суртахууны болон ёс суртахууны асуудлууд гарч ирдэг.

Заримыг нь уншаад гүн бодолд нь гайхдаг. Тэд надад хамгийн дотно мэдрэмжээ даатгасан бөгөөд би тэднээс урваж чадахгүй, урам хугарах эрхгүй гэдгээ ойлгож байна. Ингэж л би бидний хичээл хэрэгтэй, өнөөгийн оюутнуудад хэрэгтэй гэдэгт итгэлтэй байна!

Уран зохиолын хичээл бол үнэхээр ёс суртахууны сургамж бөгөөд бид хойч үеийнхээ төлөө хариуцлага хүлээдэг!

Бид биш бол хэн бэ?

Үүнтэй төстэй нийтлэлүүд

  • Амьдралын зорилго - илүү их байх тусмаа сайн!

    Амьдралын 100 зорилго. хүний ​​амьдралын 100 зорилгын ойролцоо жагсаалт. Бидний ихэнх нь салхи шиг амьдардаг - нэг өдрөөс нөгөөд шилжих нь миний танд өгөх хамгийн сайн зөвлөгөөний нэг бол: "Ирээдүйгээ итгэлтэйгээр хар...".

  • Беларусийн Коммунист нам

    Энэ нь 1918 оны 12-р сарын 30-нд байгуулагдсан. Беларусийн Большевикуудын Коммунист намыг байгуулах санааг 1918 оны 12-р сарын 21-23-нд Москвад болсон РКП (б)-ын Беларусийн хэсгүүдийн бага хурал дээр хэлсэн. Чуулганд...

  • Залуу техникчийн уран зохиол, түүхэн тэмдэглэл

    Бүлэг 10. Сүнс дэх хамаатан садан. Кутеповын гэр бүлийн хувь заяа Александрыг дагасан Борис Кутепов ах Борис хаан болон эх орондоо үйлчлэх замыг сонгосон. Ах дүү гурав гурвуулаа цагаан тэмцэлд оролцсон. Зарим зан чанарын шинж чанарууд тэднийг нэгтгэсэн: загалмайгаар биш, харин ...

  • Оросын шастирын бүрэн цуглуулга

    Эртний Орос. Шастир Эртний Оросын тухай бидний мэдлэгийн гол эх сурвалж бол дундад зууны үеийн түүхүүд юм. Архив, номын сан, музейд хэдэн зуугаараа байдаг ч үндсэндээ энэ бол хэдэн зуун зохиолчдын бүтээлээ 9...

  • Даоизм: үндсэн санаанууд. Даоизмын философи

    Хятад улс Оросоос алслагдсан, газар нутаг нь өргөн уудам, хүн ам нь олон, соёлын түүх нь хязгааргүй урт бөгөөд нууцлаг юм. Дундад зууны үеийн алхимичийн хайлах тигель шиг нэгдэж, Хятадууд өвөрмөц бөгөөд давтагдашгүй уламжлалыг бий болгосон.

  • Евгений Пригожин охин гэж хэн бэ?

    Евгений Пригожин шиг хүн олон сониуч нүдийг татдаг. Энэ хүнтэй холбоотой дуулиан дэндүү олон. Путины хувийн тогооч гэгддэг Евгений Пригожин үргэлж олны анхаарлын төвд байдаг...