Голосні вказують на м'якість приголосних. Звуки м'які приголосні: букви

Клас: 1

Презентація до уроку


























Назад вперед

Увага! Попередній перегляд слайдів використовується виключно для ознайомлення та може не давати уявлення про всі можливості презентації. Якщо вас зацікавила ця робота, будь ласка, завантажте повну версію.

Проблема:Як на листі позначити м'якість приголосного звуку?

Цілі:

  • активізувати уявлення учнів про відмінність приголосних за твердістю – м'якістю;
  • узагальнити уявлення про способи позначення м'якості приголосних;
  • сформувати вміння позначати м'якість приголосних літерами е, е, ю, я, і;
  • сформувати вміння позначати м'якість приголосних м'яким знаком.

Заплановані результати:

Предметні:

  • дізнаються про способи позначення м'якості приголосних;
  • дізнаються особливості букв е, е, ю, я;
  • дізнаються особливості літери та;
  • навчаться розрізняти приголосні за твердістю - м'якість і позначати м'якість приголосних м'яким знаком;
  • навчаться позначати м'якість приголосних літерами е, е, ю, я;
  • позначати м'якість приголосного буквою і;
  • порівнювати кількість літер та звуків у словах.

Універсальні навчальні дії (УУД)

  • Регулятивні:
формування працювати у групі.
  • Пізнавальні:
  • розвивати початкове вміння практичного вивчення мови.
  • Комунікативні:
  • ставити запитання, просити допомоги, формулювати свої труднощі.

    Особистісні:

    Самооцінка з урахуванням критеріїв успішності навчальної діяльності.

    Хід уроку

    1. Організаційний момент (слайд 2.3).

    Продзвенів дзвінок для нас,
    Усі зайшли спокійно до класу.
    Встали всі у парт красиво,
    Привіталися чемно.

    Перевірте готовність до уроку. Підручник, зошит, кольорові олівці (червоний, синій, зелений).

    Відкрийте зошити та запишіть дату.

    2. Чистопис. Словникова робота. (Слайд 4,5,6,7)

    З якої роботи ми завжди починаємо наші уроки російської? (Чистописання).

    Яке завдання постає перед нами? (Пиши красиво).

    Що означає "красиво"? (Дотримуючи нахил, висоту букв і т.д).

    Напишіть лише ті слова, де правильно стоїть наголос.

    Алфавіт "т, його" так, горобець, собака, чоботи, сапожник.

    Перевірте себе, виділіть ненаголошені голосні.

    Що можете сказати про слова чоботи та шевець?

    Знайти та виділити красиво написані літери та слова.

    Розпустилися три квітки,
    Сперечаються з ночі до ранку,
    Хто красивіший, ніжніший,
    Розсудіть їх швидше!
    Кращі літери визначте,
    І кружальцем їх обведіть!

    3. Актуалізація знань

    Які дві групи діляться звуки?

    (Робота в групах)

    Все, що ми знаємо про звуки, ви відобразите у таблиці. Зберіть таблички, складіть схему та зробіть висновок.

    Таблички зі словами на партах у кожної групи, діти збирають із них схему.

    А які букви не означають звуків? ( ъі ь)

    4. Визначення теми уроку. (Слайд 8,9,10)

    (на дошці картина весни, включається тиха музика Чайковського "Пори року")

    Який сьогодні день тижня? Яке число? Місяць?

    Прочитайте напис на дошці:

    Надворі дзвенить крапель
    Це місяць наш квітень.

    Квітень - це місяць якої пори року?

    Правильно це другий місяць весни. – Я записала кілька весняних слів. Прочитайте їх.

    Що можете відзначити у них спільного? (Звук [л"])

    Дайте характеристику звуку [л”].

    Чи однаковим способом позначимо м'якість приголосного звуку [л"] у цих словах на листі? (Різними)

    Тож про що ми сьогодні на уроці говоритимемо?

    Сформулюйте тему уроку.

    Різні способи позначення м'якості приголосних на листі.

    5. Робота на тему уроку.

    Позначення м'якості приголосних знаком. (Слайд 11, 12)

    Навесні природа прокидається від зимового сну. Здійснюється безліч чудес та відкриттів.

    Сьогодні на уроці проведемо дослідження, як на листі позначаються тверді і м'які приголосні звуки, у цьому нам допоможуть фокусники.

    Живе країни Граматика Відомий фокусник – Ь. Варто йому підійти до якогось слова, воно стає зовсім невпізнанним.

    М'який знак Фокусник:

    Я фокусник! Я фокусник! Я вмію перетворювати одні слова на інші.

    Ось дивіться! Слово ЕЛ я перетворюю (водить руками) на назву дерева.

    А тепер дивіться, як жердина перетворюється на число.

    Я великий чарівник! Я великий фокусник!

    Хлопці, а хто може розгадати його фокус? (ь знак позначає на листі м'якість приголосних)

    Правильно, хлопці. А тепер ми з вами теж спробуємо перетворити одні слова на інші.1 учень біля дошки, решту в зошитах записуємо.

    Їсть – є, жердина – шість, пінки – пеньки, куточки – вугілля, банка – банька.

    Робота з підручника. (слайд 14) Вправа 1. Стор 81

    Прочитайте.

    Випишіть слова, в яких м'якість приголосного позначена знаком.

    Підкресліть синім кольором тверді приголосні, а зеленим м'які приголосні.

    Скільки літер та звуків у слові КВІТНЯ? Поясніть. Вимовте згодні у цьому слові. Які із них тверді, а які м'які?

    Яка особливість у вимові м'яких приголосних звуків? (губи розтягуються в посмішці)

    Що відбувається з приголосними звуками, поряд з якими стоїть Ь.

    Який висновок ми з вами зробимо?

    Висновок: м'якість приголосного звуку позначається на листі м'яким знаком (Ь).(слайд 15)

    Фізмінутка.

    Позначення м'якості приголосних гласними літерами е, е, ю, я, і.(Слайд 17, 18)

    Я теж можу показувати фокуси, каже другий фокусник Голосний. Подивіться, як рослина перетворюється на отвір, що закривається, наприклад, в танку. (ЛУК - ЛЮК)

    слово РІВ (торкаються чарівної полички) перетворюється на гучний плач! (РІВ – РІВ)

    У чому секрет фокусу? ( Не тільки ь, але й голосні літери е, е, і, ю, япозначають м'якість приголосних.)

    Що ви можете розповісти про йотованих голосних? (на початку слова або після голосної, букви е, е, ю, я, і позначають два звуки. А після згоди один звук, і при цьому згодна пом'якшується).

    Робота на дошці.

    Прочитайте слова. Нам треба ці слова поділити на дві групи. Як ви вважаєте, на які?

    Лід, сіль, вишня, пальто, вугілля, журавлина, село, полька.

    (На дві групи. В одну групу слова, в яких м'якість позначена літерами і , е , е , ю , я , а в іншу групу слова, в яких м'якість приголосних позначена за допомогою ь .)

    Робота виконується письмово. Вибірково учні біля дошки за одним словом.

    Робота з підручника стр.82.

    Згадайте, як позначаємо тверді звуки на письмі, і як м'які. (Квадратна дужка для позначення звуків, якщо звук м'який, то виділяємо зверху комою).

    На партах малюнки: (аркуш, равлик, дах), (кіт, вікно, нитки), (крейда, кавун, годинник)

    (Мають вийти слова: люк, кінь, м'яч.)

    Вчитель.Вам потрібно зловити перші звуки у словах і зібрати нове слово, а потім записати.

    Перший малюнок – лист.

    Діти.Звук [л"].

    Вчитель.Равлик, який перший звук?

    Діти.Звук [у].

    Вчитель.А в слові дах?

    Діти.Звук [к].

    Вчитель.Хто зібрав слово?

    Діти.Слово люк. (Деякі діти можуть сказати цибуля, слід звернути їхню увагу, що перший звук м'який [л"].)

    Вчитель.Як запишемо слово?

    Учень записує на дошці.

    Вчитель.Як ти окреслив м'якість на листі?

    Учень.За допомогою літери ю.

    Аналогічно розуміється друге слово.

    Вчитель. Яке друге слово?

    Діти.Кінь.

    Вчитель.Як позначити м'якість на листі?

    Діти.М'який знак.

    Фізмінутка.

    Щ, Ч, Й – завжди м'які приголосні. (Слайд 19,20)

    Хлопці, дивіться, а під цим капелюхом зникли букви Щ,Ч,Й. Вони кажуть, що вони зачаровані, їм і фокуси не треба показувати.

    Що ж це за чаклунство? (Звуки щ, ч, й завжди м'які, їх пом'якшувати не треба)

    А які приголосні не піддаються фокусникам і залишаються завжди твердими? ( ж, ш, ц)

    Молодці, хлопці!

    Друзі, я знаю це точно:
    Має бути в кожній справі [Т О Ч" К А]

    Мій знайомий учень записав слово так. Хто прочитає вголос?

    Що ви помітили?

    Із чим ви не згодні?

    (звук [Ч"] завжди м'який, то додаткова м'якість йому не потрібна)

    Хоча й у вірші говориться, що має бути точка у кожній справі, але сьогодні на уроці ми точку ще не ставимо.

    Хлопці поки що наші чарівники нам розповідали про фокуси російської мови, голосні літери теж вирішили побешкетувати і помінялися місцями. Ви повинні будете повернути голосні на місце. Запишіть речення, виправте всі помилки.

    На березах стукають датли.
    Серожа та Пета годують індука.
    У В'ялі завалили квіти.
    Луся любить височини.
    Ката гріла утуг.

    Дивіться, які гарні пропозиції у нас вийшли.

    Знайдіть та підкресліть у пропозиції головні члени пропозиції. Давайте перевіримо.

    6. Рефлексія. (Слайд 21, 22, 23, 24, 25)

    Отже, я пропоную зробити вам на наш урок висновок, як позначається на листі м'якість приголосних.

    М'який знак

    М'який знак, м'який знак
    Без нього не можна ніяк,
    Без нього не написати
    30, 20,10, 5.
    Замість єнапишемо їсть,
    Замість шістьотримаємо жердина.
    Стануть пінками пеньки
    Кутками – вугілля,
    Банька
    в банкуперетвориться.
    Ось що може вийти,
    Якщо забуватимемо
    М'який знак у словах написання.
    О.Висоцька

    7. Підсумок уроку

    Хлопці, давайте влаштуємо сьогодні у класі квіткову галявину. Оцініть свою роботу як ви попрацювали. Якщо добре берете червону квітку, якщо щось у вас не вийшло, то жовта. А якщо ви вважаєте, що працювали на уроці погано, то синій.

    Згідні звуки у російській мають кілька ознак, які впливають їх вимову. До однієї з таких характеристик належить твердість/м'якість.

    Своєрідність м'яких приголосних

    М'які приголосні, на відміну твердих, вимовляються більш згладжено. При їх артикуляції мова трохи піднімається (починає нагадувати дугу або своєрідний "місток"), а кінчик його впирається в основу нижніх зубів.

    Для більшості консонантних (тобто приголосних) звуків російської мови м'якість є парною ознакою. Кожному твердому згідно відповідає схожий на нього м'який. Наприклад:

    • [б]/[б"];
    • [м]/[м"];
    • [з]/[з"];
    • [д]/[д"];
    • [ф]/[ф"].

    Серед усіх приголосних пар за описуваною ознакою немає лише шість звуків. Одні є завжди м'якими (це [й], [ш"], [ч"]). Інші завжди бувають твердими (до цього типу ставляться [ц], [ш], [ж]).

    Головною особливістю м'яких приголосних є те, що вони впливають на правопис слів. Саме з цим типом звуків пов'язані такі відомі орфограми, як написання поєднань жи/ши з літерою І або поєднань ча/ща з літерою А.

    Позначення м'якості згодних у письмовій мові

    Коли ми говоримо, відрізнити м'які приголосні від твердих досить легко завдяки особливостям їх артикуляції. На листі ж розібрати де м'який звук, а де твердий, іноді дуже важко. Для цього в російській мові було введено кілька правил щодо особливого позначення м'яких звуків на листі.

    Перший і найбільш очевидний спосіб їхнього виділення - постановка поруч м'якого знака. Якщо він слідує відразу за приголосним, значить, він є м'яким. Із цим пов'язане ще одне орфографічне правило російської мови - написання без м'якого знака поєднань -чк-, -щн-, -чн-, -рщ-і т.д. (адже звуки [ч"] і [ш"] завжди є м'якими і додатково позначати їх ознака не потрібно).

    Також м'якість на письмі позначається з використанням кількох голосних літер. До них відносяться:

    • І, в.
    • Е, е.
    • Е, е.
    • Ю, ю.
    • Я я.

    Якщо приголосний розташований перед однією з перерахованих літер, він точно буде м'яким (наприклад, кит - [к"іт], пісня - [п"ес"н"а], люди - [л"уд"і], клен - [кл "Він].

    1. Прочитай виразно.

        На сонечку зігрілася ялин ь.
        Підтала з осну.
        Ідіт квітень ь, дзвенить до аспівав ь.
        В л есу у нас у есну.
        (3. Александрова)

    • Поясни написання виділених у словах літер. Спиши будь-яку пропозицію.
    • Вимовте всі згодні звуки в слові квітень. Який із них твердий, а які – м'які приголосні звуки?

    2. Розглянь предмети.

    • Вимовте кожне слово-назву предмета. Слухай, якими звуками вони різняться. Який із них твердий, а який – м'який приголосний звук?

    Згадай!Тверді приголосні звуки позначаємо так: [л], [к], [м], [з], а м'які приголосні звуки - так: [л"], [к"], [м"], [з"].

    3. Прочитай кожну пару слів. Вимов звуки, які позначені виділеними літерами.

    • Якими літерами позначено на листі твердість і м'якість приголосних звуків [р], [р"], [в], [в"], [л], [л"], [м], [м"] у цих словах?
    • Спиши слова, в яких перший звук - м'який приголосний.

    4. Вимов слова за їхніми звуковими позначеннями. Скажи, що означає кожне слово.

    [м"етр] [лижн"а] [кл"он]

    • Поясни, як ти позначатимеш на листі м'якість приголосних звуків у цих словах.

    5. Прочитай.

    Тверді та м'які приголосні звуки та їх позначення на листі буквами

    Зверни увагу!Деякі приголосні звуки утворюють пари по твердості-м'якості: [Б] - [Б"], [Д] - [Д"], ... .

    • Вимовте кожну пару звуків. Чи однаковою літерою вони позначені на листі?
    • А тепер промов непарні приголосні звуки. Які з них тверді, а які – м'які?
    • Здогадайся, навіщо у цій таблиці дано літери, що позначають голосні звуки, і літера «м'який знак».

    6. Прочитай.

        У будь-якому краї будь-якої країни
        Хлопці не бажають війни.
        Їм в життя вступати доведеться скоро,
        Їм потрібний мир, а не війна...
        (Є. Трутнєва)

    • Яка думка виражена у вірші?
    • Спиши першу пропозицію. Підкресли в словах літери, які вказують на м'якість попереднього приголосного звуку.

    7. Прочитай загадку. Відгадай її.

        Висить за віконцем
        Кульок крижаний.
        Він повний краплі
        І пахне навесні.
        (Т. Білозерів)

    • Як дізнатися, в яких словах є м'які приголосні звуки? Вимовте ці звуки.
    • Спиши першу пропозицію. Підкресли в ньому літери, якими позначені м'які приголосні звуки.
    • Випиши із загадки слово, в якому є три м'які приголосні звуки. Наголоси на літерах, які позначають ці звуки.

    р ебя́та

    8. Прочитай. Однаково чи по-різному треба читати букву «ель» у кожному слові?

    • Розподіл слова в дві групи: в першу - слова, де буква л позначає м'який приголосний звук, у другу - слова, де буква л позначає твердий приголосний звук.
    • Запиши слова, в яких літера л позначає твердий приголосний звук.

    9. Прочитай.

        На св..ті є кіт..та -
        Касьянка, Том і Шахрай.
        І є у н..х госп..йка,
        Не пам'ятаю, як зов..т.
        Сказала р..з госп..йка:
        «Схожу купл.. літера..,
        Неграмотний кіт..
        Невіглас і дикий..».
        (І. Токмакова)

    • Поясні, які літери пропущені в словах. Вимов звуки, які вони позначають.
      Чому ударний голосний звук [а] у словах оповідь..лаі госп..йкатреба позначити різними літерами?

    10. Прочитай виразно.

        На малюка сина
        Ніжно мати дивилася;
        Колиска хитаючи,
        Тихо пісню співала:
        «Ай! вгамуйся ти, буря!
        Не шуміть, їли!
        Мій малюк спить
        Солодко у колисці».
        (А. Плещеєв)

      Як треба читати цей вірш: голосно чи тихо, швидко чи повільно? А чи можна заспівати вірш? Спробуй написати свою мелодію до колискової пісні.
      Запиши виділену пропозицію. Підкресли в словах пропозиції літери, якими позначені м'які приголосні звуки.

    Мова людини, особливо носія мови, має бути не тільки правильною, а й красивою, емоційною, виразною. Тут важливими є і голос, і дикція, і витримані орфоепічні норми.

    Вміння правильно вимовляти звуки складається з практичних занять (тренування голосу: гучність, тембр, гнучкість, дикція тощо) і знань про те, в яких випадках доречна та чи інша вимова звуку (орфоепічні норми).

    Перш ніж говорити про літери, що позначають м'які приголосні фонеми, слід згадати основні фонетичні поняття та терміни.

    Фонетика: звуки та літери

    Почнемо з того, що м'які приголосні літери в словах російської відсутні. Так як звук - це те, що ми чуємо і вимовляємо, він невловимий, це неподільна частина мови, яка виходить внаслідок артикуляції людини. А літера - це лише графічний символ, що означає той чи інший звук. Їх ми бачимо та пишемо.

    Повної відповідності між ними немає. В одному слові може не збігатися кількість літер та звуків. Російський алфавіт складається з тридцяти трьох літер, а в мові сорок сім звуків.

    При читанні чи письмі існують два способи позначати м'які приголосні.

    1. Якщо м'який приголосний звук закінчує слово або стоїть перед іншим приголосним, його позначають "ь". Наприклад: хуртовина, стольник і т. д. Важливо: при написанні м'якість приголосного визначається "ь" тільки якщо він стоїть в однокорінних словах і перед м'яким, і перед твердим приголосним у різних випадках (льону - льоні). Найчастіше, коли два м'які приголосні стоять поруч, після першого "ь" не застосовують у написанні.
    2. Якщо за м'яким приголосним йде голосний, то його визначають літерами я, ю, і, е, е. Наприклад: віз, сіл, тюль тощо.

    Навіть при застосуванні силабічного принципу виникають проблеми з еперед приголосним, вони настільки глибокі, що переходять в орфоепію. Деякі вчені вважають, що необхідною умовою благозвучності є заборона написання епісля твердих приголосних, тому що ця графема визначає м'які приголосні літери і заважає правильної вимови твердих. Є пропозиція замінити ена однозначне е. До введення, уніфікованого написання складів е - е 1956 року активно і законно практикувалося парне написання таких слів (адекватний - адекватний). Але основну проблему уніфікація не вирішила. Заміна на епісля твердих приголосних, очевидно, теж стане ідеальним рішенням, нові слова російською з'являються дедалі частіше, і у разі писати ту чи іншу букву, залишається спірним.

    Орфоепія

    Повернемося до того, з чого почали – нашої мови, – вона обумовлена ​​орфоепією. З одного боку - це вироблені норми правильності вимови, з другого - це наука, яка вивчає, доводить і встановлює ці норми.

    Орфоепія обслуговує російську мову, стирає межі між прислівниками, щоб людям було простіше розуміти одне одного. Щоб спілкуючись між собою, представники різних регіонів думали про те, що вони говорять, а не про те, як прозвучало те чи інше слово у співрозмовника.

    Фундамент російської мови і, отже, вимови - московське прислівник. Саме столиці Росії починали розвиватися науки, зокрема і орфоепія, тому норми наказують нам говорити - вимовляти звуки, як москвичі.

    Орфоепія дає один правильний спосіб вимови, відкидаючи всі інші, але водночас іноді допускає варіанти, які вважаються вірними.

    Незважаючи на чіткі, зрозумілі та прості правила, орфоепія відзначає безліч особливостей, нюансів та винятків у тому, як вимовляються літери, що позначають м'який приголосний звук та твердий...

    Орфоепія: м'які та тверді приголосні

    Які літери приголосні м'які? Ч, щ, й- Вимовляти замість м'яких звуків тверді, ні в якому разі не можна. Але правило порушується, потрапляючи під вплив білоруської мови і навіть російських прислівників, доган. Згадайте, як у цій слов'янській групі звучить слово щенаприклад.

    Л- це парний приголосний звук, відповідно, що стоїть безпосередньо до приголосного або наприкінці слова він повинен звучати твердо. Перед о, а, у, е, ытеж (намет, кут, лижник), але в деяких словах, що прийшли до нас частіше з іноземних мов, носії яких живуть переважно в Європі, і є власними іменами, лвимовляється майже м'яко (Ла Скала, Ла Рошель, Ла Флер).

    Згодні, що стоять останніми у приставці перед твердим знаком, навіть якщо потім йдуть літери, що позначають м'який приголосний звук, вимовляються твердо (під'їзд, оголошення). Але для приголосних зі зце правило немає повної сили. Звуки зі зу разі можуть вимовлятися двояко (з'їзд - [з"]їзд - [з]їзд).

    У правилах орфоепії прописано, що не можна пом'якшувати кінцевий приголосний у слові, навіть якщо вони зливаються з наступним словом, що починається на е (у цьому, до екватора, з ним). Якщо в промові відбувається пом'якшення такого приголосного, це свідчить про те, що людина спілкується за допомогою просторічного стилю.

    "Ьтеж відноситься до списку "м'які приголосні літери" і звуки перед ним повинні вимовлятися м'яко, навіть звуки м, б, п, в, фв таких словах, як сім, вісім, ополонка, верф і т. п. Вимовляти м'які звуки твердо перед " ь"Неприпустимо. Тільки в словах вісімсот і сімсот мможе мати м'яке, а тверде звучання.

    Які літери позначають м'які приголосні, потрібно пам'ятати чітко. е, ю, е, я, і.

    Так ось, у багатьох іноземних словах перед еприголосний звук не пом'якшується. Це нерідко трапляється із губними м, ф, в, б, п. П- Шопен, купе; б- Бернард Шоу; в- Сольвейг; ф- Автодафе; м- Реноме, консоме.

    Набагато частіше цих приголосних, твердо перед езвучать зубні приголосні р, н, з, с, д, т.- Рейхсвер, Реріх; н- Пенс, турне; з- шимпанзе, Бізе; з- шосе, Мюссе; д- Демпінг, шедевр; т- Пантеон, естетика.

    Таким чином, літери м'яких приголосних звуків мають досить певний склад, але потрапляють під низку винятків.

    Згідні звуки у різних словах звучать по-різному. Десь твердо, а десь м'яко. На цьому уроці ми навчимося розрізняти м'які та тверді приголосні звуки та позначати м'якість приголосних звуків на листі буквами І, Е, Ё, Ю, Я та Ь. Дізнаємося, які приголосні утворюють пари по твердості-м'якості, а які бувають лише твердими чи тільки м'якими.

    Порівняйте перші приголосні звуки. При проголошенні звуку в слові КІТ середня частина мови піднімається до піднебіння, звужується прохід, яким йде повітря і виходить звучання, яке вчені умовно назвали м'яким. А протилежний звук отримав назву - твердий.

    Виконаємо завдання. Потрібно розкласти овочі у два кошики. У першу покладемо ті, у назвах яких чути якісь м'які звуки, у другу ті, у назвах яких усі приголосні звуки тверді. Буряк, ріпа, баклажан, капуста, цибуля, помідор, цибуля, гарбуз, огірок.

    Перевіримо. У перший кошик поклали: буряк(звук [в']), ріпу(звук [р']), помідор(звук [м']),огірок(Звук [р']). У другу: капусту, гарбуз, баклажан, цибулю .

    Важливо прислухатися до звуків слів. Якщо вимовити слово НЕСінакше – з твердим першим звуком, отримаємо зовсім інше слово – НОС.

    Прислухаємось і поспостерігаємо за рухом своєї мови:

    ряд – звук [р’] – радий – звук [р]

    люк - звук[л'] - цибуля - звук [л]


    Мал. 3. Цибуля ( )

    м'ял - звук [м'] - малий - звук [м]

    Звуки можна записати (умовно) значками. Музичні звуки записують нотами, а звуки промови - літерами, але у особливих квадратних дужках - у транскрипції. Щоб не переплутати при прочитанні транскрипції тверді та м'які звуки, вчені домовилися показувати м'якість звуку значком, дуже схожим на кому, тільки ставлять його зверху.

    Більшість приголосних звуків утворює пари по м'якості – твердості:

    Деякі приголосні є лише твердими або лише м'якими. Вони не утворюють пар за твердістю/м'якістю:

    Тільки тверді приголосні: [ж], [ш], [ц]. Тільки м'які приголосні: [й'], [ч'], [щ'].

    Виконаємо завдання: вкажемо парний звук.

    [з] -? [ж] -? [р'] -? [ч'] -? [с'] -? [л] -? Перевіримо правильність виконання завдання: [з] - [з']; [р'] - [р]; [с'] - [с]; [л] - [л']. [ж], [ч'] - непарні за м'якістю-твердістю звуки.

    На листі твердість приголосних звуків позначають голосними літерами А, Про, У, Ы, Е, а м'якість приголосних звуків позначають голосними літерами Е, Е, І, Ю, Я.

    Зустрічаються слова з м'якими приголосними звуками на кінці слів або в середині слів перед іншими приголосними звуками. Послухайте слова: сіль, кінь, зошит, пальто, кільце, лист.Тоді на допомогу прийде м'який знак. Навіть ім'я у нього нагадує - знак м'якийдля м'яких приголосних звуків.

    Складемо пам'ятку, як треба діяти під час листа слів:

    Чую твердий приголосний звук - пишу після нього дома голосного звуку букви: А, Про, У, Ы, Еге.

    Чую м'який приголосний звук перед голосним звуком - позначаю його м'якість голосними: Е, Е, І, Ю, Я.

    Чую м'який звук на кінці слова або перед приголосним звуком – м'якість показую Ь.

    Мал. 5. Тверді та м'які приголосні звуки ()

    Отже, сьогодні ми дізналися, що приголосні звуки можуть бути м'якими і твердими, а м'якість приголосних звуків на письмі російською мовою позначається буквами і, е, е, ю, я і ь.

    1. Андріанова Т.М., Ілюхіна В.А. Російська мова 1. М: Астрель, 2011. ().
    2. Бунєєв Р.М., Бунєєва Є.В., Проніна О.В. Російська мова 1. М: Баллас. ()
    3. Агаркова Н.Г., Агарков Ю.А. Підручник з навчання грамоти та читання: Абетка. Академкнига/Підручник.

    Додаткові веб-ресурси

    1. Гіпермаркет знань ()
    2. Українська мова: короткий теоретичний курс. ()
    3. Логозаврія: сайт дитячих комп'ютерних ігор. ()

    Зроби вдома

    1. Андріанова Т.М., Ілюхіна В.А. Російська мова 1. М: Астрель, 2011. Стор. 35, упр. 6, Стор. 36, упр. 3.
    2. Порахуйте, скільки м'яких приголосних звуків у слові електричка? (У слові електричка - 3 м'які приголосні звуки ([л'], [р'],[ч']).
    3. Використовуючи отримані на уроці знання, складіть ребуси або шаради зі словами де м'якість-твердість звуку змінює значення.

    Схожі статті